Nar Suyunun Faydaları

Bereketin simgesi, bilmecelerin gizemi olan nar; çoğu insanın sevdiği meyveler arasında yer alır. Mevsimi geldiğinde doluşan tezgahlar teker teker ziyaret edilir ve en güzel narlar keyifle doldurulur poşetlere. Taptaze narlar ister ayıklanıp bir güzel yenir ister suyu sıkılıp bir güzel içilir.

Tazecik meyveler Migros Sanal Market’te.

Siz de narın suyunu sıkıp içenlerdenseniz eğer bunun ne kadar faydalı olduğundan da haberdar mısınız? Yazımızın devamında kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller; A, C, E ve B5 gibi vitaminler bakımından oldukça zengin olan nar suyunun vücudunuza şifa gibi geldiğini gösteren 7 önemli faydayı ele aldık, belki bu satırları okuduktan sonra her sabah güne nar suyu ile başlarsınız, ne dersiniz? İşte detaylar:

1. Kansere Karşıdır

Nar suyu, kanser hastaları için mükemmel bir takviyedir. İçindeki bileşenler sayesinde kanserli hücrelerin etkisini azaltıp yok olmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Özellikle prostat kanserine yakalanan insanların her gün en az bir bardak nar suyu tüketmesi tavsiye edilir.

2. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını büyük ölçüde tehdit eden kötü kolesterol probleminiz varsa nar suyu size şahane bir yardımcı olabilir. Nar suyu; kolesterolün dengelenmesine yardımcı olarak damar tıkanıklığı gibi problemlerin çözülmesini sağlar.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Narın tezgahlardaki yerini havaların soğuması ile birlikte alması bile başlı başına bir güzelliktir; çünkü nar suyu mevsim değişikliği ile birlikte gelen hastalık ihtimallerinin yok olması için önemli bir çaredir. Her yeni güne nar suyu ile başladığınızda çok daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur, mevsim hastalıklarından kendinizi uzak tutabilirsiniz.

4. Antioksidandır

Nar suyu, şahane bir antioksidandır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını ve vücudun çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

5. Zayıflamaya Yardımcıdır

Ne kadar zayıf olsanız da göbek bölgenizde biriken yağlardan şikâyetçiyseniz bir de nar suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Nar suyu, özellikle göbek bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olan bir içecektir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki bardak nar suyu içerek göbek bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

6. Enerji Verir

Gün içinde tükendiğinizi hissettiğiniz o anlarda, enerjinizi yeniden kazanmak için yapay enerji içecekleri içmeyi mi düşünüyorsunuz, hem de nar suyu varken! Nar suyu, en doğal ve en çok enerji içeren seçeneklerden biridir. Hem lezzeti hem de bolca vitamini sayesinde günün kalan kısmını çok daha enerjik bir şekilde kolay atlatmanıza yardım eder.

7. Cilde İyi Gelir

Nar suyu; içeriğinde birçok faydalı bileşen bulunduran, etkili bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Düzenli olarak nar suyu içtiğinizde sivilce, kırışıklık, lekelenme, küçük yaralar gibi birçok cilt probleminin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.