Nar Tanesiyle Gelen Sağlık

İçinin de dışının da yaraları saymakla bitmeyecek bir meyve nar. İçerisindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sebebiyle insan sağlığına çok faydalı olan narın adeta bir şifa kaynağı olduğu söylenebilir.
narin-faydalari
Dıştan içeri doğru gidecek olursak, narın kabuğu cildinizi yumuşatır. Ayrıca cildinizi olası enfeksiyonlara karşı korur. Cildiniz de meydana gelen yara ve iltihapların hızlı iyileşmesi için nar kabuğu sürebilirsiniz. Nara doğal bir antibiyotik demek yanlış olmayacaktır. Bu özelliği kozmetik sektörü tarafından da fark edilmiştir. Pek çok cilt ürününün içinde nar kullanılmaktadır. Genç bir cilde sahip olmanız için de size doğal bir yöntem sunar.
Narın en bilinen faydaları arasında damar sistemini koruyarak kalp sağlığına yardımcı olur. Damarlardaki plak artışını ve daralmayı önler. Ek olarak, nar damar tıkanıklığına engel olur. Kısacası, kalp ve damar sağlığınız için nar çok önemli bir meyvedir. Günlük olarak tüketeceğiniz bir bardak nar suyu kalbiniz için şifa olacaktır.
Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı önceden nar tüketmeniz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde mikrop ve virüsleri etkisiz hale getiren nar, C vitamin sayesinde de direncinizi arttıracaktır.
Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, nar prostat kanseri hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatmaktadır. Bu nedenle prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.
Nar kabuğunu kaynattıktan sonra biraz bal ile tatlandırarak için. Bu karışım midenize iyi gelecek ve onu güçlendirecektir. Ayrıca nar kabukları da ishal gibi istenmeyen sağlık problemleri için birebirdir.
Narın beyaz tabakasını, ekşi nar pekmezi ve bal ile karıştırarak aç karnına tüketmeniz mide iltihabınıza iyi gelecektir. Ayrıca yemeklerden sonra bir adet nar tüketimi sindiriminize yardımcı olur.