Nur Topu Gibi Diyetimiz Oldu Hayırlı Olsun: ‘Juicing’ Nedir?

Son günlerde metrolarda, yollarda; Instagram’larda, Facebook’larda… Herkes tutturmuş eline yeşil bir şişe; durup durup içiyor. Laf aramızda yani pek bir şeye de benzemiyor görünüş itibarıyla :S Önce bu suyun içeriğini araştırdık, sonra karşımıza nur topu gibi bir diyet şekli çıktı; ‘juicing’. Bir araştıralım dedik, bakın neler öğrendik.

juice-cleanse-bottles

1- Juicing Nedir?

Sebze ve meyve sularının birbirine karıştırılmasından doğan bir çeşit ‘su’ diyelim. İçinde brokoli mi ararsınız havuç mu; elma mı ararsınız nar mı artık ne varsa katılı veriyor. Peki, ne işe yarıyor; diğer maddede de buluşalım!

2- Juicing Ne İşe Yarıyor?

Aslında olay Juice Master adlı kitabıyla tanınan ve 7 günde 3,5 kilo gibi iddialı yaklaşımları olan Jason Vale’in fikriyle ortaya çıktı. Kendisi çiğ meyve ve sebzeyi sevmediğinden, sularını sıkarak işe başlamış ve bunu da zamanla yaşam stili haline getirmiş. Tıpkı detoks gibi, bu sebze / meyve suları da vücuttaki gereksiz maddeleri atıyor ve midenizi ‘diyete’ hazırlıyor. Bir nevi temizlik gibi. 7 günde 3,5 kilo gibi rakamlar ortada dolaşıyor olsa da  bu işin ‘devamlılığı’ için doktora danışmak en doğrusu. Kulağa hoş geliyor ama her güzel şeyin bir zararı olabilir, sonradan üzülmeyelim :S

3- Juicing Nasıl Yapılır?

Çok kolay! İhtiyacınız olan dilediğiniz meyve ve sebze. Eğer son zamanlarda kendinizde şişkinlik hissediyorsanız ödem attıran maydanozu da katabilirsiniz içine. Önemli olan nokta, içine koyduğunuz sebze ve meyveleri tansiyon / şeker vb. açılardan özenle seçmeniz.

4- Juicing’in Zararları Var mıdır?

E güzel kusuru misali, juicing’in de zararları yok değil. Öncelikle tam anlamıyla beslenemediğiniz ve vücudunuz için yeterli enerji miktarını alamadığınız için metabolizmanız yavaşlar. Alınan vitaminler olsa da yine de bazı eksikliklerden dolayı tırnak ve saçların uzaması da yavaşlar.

 5- Ev Yapımı Sebze Suyu Tarifi

Çizgi Kahraman Temel Reis‘in güç sırrı, sofraların sevilen yeşili, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı; ıspanak. Daha önce ıspanağı sofralarımıza çok kez konuk etmiştik. Bu sefer, işe biraz da su katalım istedik! Tatlı ıspanak suyu ilepratik bir tarif hazırladık. Diyet dostu ıspanak, aynı zamanda güçlü bir ödem söktürücü. Şişkinlik şikayetinizi yok etmeye ne dersiniz? İşte mucize tarif…

Malzemeler:

1/4 kabuksuz limon
3 avuç ıspanak
1 adet yeşil elma

Yapılışı:

Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve cam bardaklara koyun. İsterseniz buzdolabında biraz soğuttuktan sonra tüketebilirsiniz. Cam şişe tercih etmeniz yarar var, sebze suyunun daha uzun ömürlü olması için. Tarifi görüntülü olarak izlemek için tıklayın.

Uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.