Öksürüğü Kesmenin Etkili 6 Yolu

Kesilmeyen bir öksürük kadar rahatsız eden pek az konu vardır şu hayatta. Tekrarlanan ses, tahriş olan boğaz, sızlamaya başlayan göğüs bölgesi… Rahatsız oluyor ve bir an önce çözmek istiyorsunuz; ama bir yandan da kimyasal ilaçlar kullanmak istemiyorsanız haklısınız. Bakın burada neler var, ilaç kullanmadan doğal mı doğal yöntemlerle öksürüğe nasıl veda edebilirsiniz bakalım.

1. Karabiberin Sihrinden Yararlanın

Karabiber ve bal ikilisi öksürüğü tık diye kesiyor desek? Bu zıt lezzetler için hemen yüzünüzü buruşturmayın, ikisini karıştırıp su ile yuttuğunuz an pek de tadını alamayacaksınız zaten, üstelik sonuç için birkaç saniye katlanmaya değmez mi?

Sözün kısası karabiber, dolaşım ve balgam akışını hareketlendirerek öksürüğün yatışmasını sağlayan doğal bir antibiyotiktir, şiddetle tavsiye edilir.

oksuruk

2. Keten Tohumu, Bal ve Limona Ne Dersiniz?

Keten tohumlarını jel kıvamına gelene kadar kaynatın. Daha sonrasında süzün ve 3 yemek kaşığı kadar bal ve limon suyu ekleyin. Bu karışım ile boğazınızı ve bronş kanallarınızın yumuşamasına katkıda bulunabilirsiniz.

balik-yagi7

3. Hayat Size Öksürükler Sunuyorsa Siz de Limon Dilimleyin

Limonun insan sağlığına getirdiği yararlar gerçekten saymakla bitmiyor ve sıradaki yöntemin başrolünü yine limon kapıyor. Çeyrek bir limonu dilimleyip üzerlerine bolca karabiber ve tuz serpin. Dilimlediğiniz limonları emin, öksürüğünüzün azaldığını göreceksiniz.

limon

4. Ilık Süt İçin

İçine bal eklediğiniz ılık bir süte hayır demeyeceğinizi hissediyoruz. Özellikle uykudan önce içerseniz hem huzurlu bir uykuya dalacak hem de öksürüğünüzü azaltmış olacaksınız.

sutun-yararlari

5. Kekik Çayı

Yine içine bal ekleyerek tüketeceğiniz leziz bir antibiyotik şifa var sırada. Kekik bitkisinin tüm bileşenleri, adeta sizi iyileştirmek için birleşmiştir desek abartmış olmayız. Kekik; öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit, boğmaca gibi tüm hastalıkların geçmesini sağlayan mucizevi bir yapraklıdır. 2 çay kaşığı kadar kekik yaprağını bir fincan suda karıştırıp 10 dakika kadar bekletin. İçerisine bal ekleyerek tüketin. Sonrasında öksürdükçe kasılıp ağrımaya başlayan kaslarınızın iyileşip öksürükle vedalaştığınızı göreceksiniz.

Taze Kekik

 

6. Zencefil ya da Tarçın Çayı

Öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda ikisinin gücü de birbiriyle yarışır. Vücut direncini artırarak mikropların kovalanmasını sağlayan çaylardan birini seçin ve hemen şifa bulun.