Oku Kestanenin Faydasını; Gerisine Hiç Sıkma Tatlı Canını!

Köşe başlarının sıcak lezzeti, kabukluların en ‘el yakan’ı, tatlıların gizli öznesi, kış ayının sıcacık lezzeti; merhaba kestanecik! Daha önce sizlerle pek çok kestaneli tarif paylaşmıştık; kestaneli pastanın, kestaneli iç pilavın, kaymaklı kestane tatlısının tadı hala damağımızda!

kestaneli-tatli

Bu sefer işin biraz da sağlık tarafına dokunmak istedik. Şuncacık kestanenin marifetleri bizi de şaşırttı. Bakın meğer kestane neymiş…

kestanenin-faydalari1

1- Glutensizdir!

Kestanenin gluten içermediğini biliyor muydunuz? Bu yüzden pek çok glutensiz tarifin içinde kestane başroldeymiş meğer…

kestane-agaci

2- İnanmazsınız C Vitamini Var!

Portakalın yıllar yılı süren hükümdarlığına sağlam bir rakip kestane… İçerdiği güçlü C vitamini ile özellikle kemik ve diş sağlığına olumlu etki ediyor.

kestane-saglikli-yasam

3- Karbonhidrat mı? Yok Artık!

Diğer fındık türlerinin aksine karbonhidrat içerir. Peki bu ne işe yarar? Enerji seviyenizin kontrol altına alınmasına ve gün boyu stabil olmasına…

kestanenin-faydalari

4- Kolesterolün Aklını Alıyorsa Demek…

Oleik asit. Daha önce duydunuz mu bilmiyoruz? Hoş biz de duymadık. Ancak öğrendiğimize göre kestanenin içindeki bu madde, kolesterolün düşmesine neden oluyormuş.

kestanenin-faydalari1

5- Asit Zengin!

Gün geçmiyor ki içinde yeni yeni asitler bulunmasın! Son bomba da folik asit. Bu özelliği nedeni ile hamile bayanlar için de ideal. Folik asitlerin özellikle kalp krizi, inme, bunama ve kanser riskini azaltabileceğinin de altını çizelim.

saglikli-kestane

Kestaneden bu kadar bahsetmişken söylemeyelim dedik ama kendimizi tutamıyoruz, çocukluğumuza dönesimiz geldi;

“Kestane, gürgen, palamut, altı yaprak üstü bulut, gel sen burada derdi unut, orman ne güzel, ne güzel!”

Sağlıklı Günleeeeeer! 🙂