Olimpiyat Sporcularının Günlük Beslenmesi Nasıl Olur?

Şu aralar yüreklerimiz ağzımızda, uzak diyarlardan gelecek ‘altın’ değerinde haberleri bekliyoruz. İlk haberimiz geldi geçtiğimiz günlerde. Erkekler serbest güreş kategorisinde yarışan gururumuz Taha Akgül, İranlı rakibi Ghasemi‘yi 3-1 yenerek ülkemize ilk altın madalyayı getirdi. Biz elimiz kulağımızda milli gururlarımızdan haberler beklerken, onların bu zorlu mücadeleye nasıl hazırlandıklarını da araştırmadan geçmedik tabi. İşte olimpiyat sporcularının günlük diyetleri

1- Merve Aydın

Milli atlet Merve Aydın, 26 yaşında. Yüksek protein diyeti uyguluyor ve günlük 3,000 kalori alıyor.

merve_aydın

2- Fatih Avan

Cirit atıcısı Fatih Avan günlük 3,500 kalori alıyor ve ekliyor; “Güçlü olmak için iyi bir diyet gerekli; doğru ve istikrarlı bir beslenme, antrenmanımın da verimliliğini arttırıyor.”

fatih_avan

3- Nur Tatar

2012 Yaz Olimpiyatları‘nda gümüş madalyayı kazanan tekvandocu Nur Tatar düşük kalorili bir diyet uyguluyor. Çünkü kendi sikleti ile yarışırken kilosunu muhafaza etmek zorunda. Günlük aldığı kalori miktarı ise 1,500.

nur_Tatar

4- Mete Binay

Halterci Mete Binay‘ın günlük kalori tüketimi 3,500. Asla kahvaltıyı atlamıyor, kırmızı et tüketiyor ve her gün mutlaka en az 2 bardak süt içiyor.

mete_binay

5- Elif Jale Yesilirmak

Güreşçimiz Elif Jale Yeşilırmak günlük 3,000 kalori alıyor. Kırmızı et yerine somon tüketiyor ve inanılması güç ama 5 litre su içiyor!

elif_jale_yeşilırmak

Milli gururlarımızdan bazılarının beslenmelerini kaleme aldık, devam da edeceğiz. Heyecanımız dorukta, kulağımız Rio‘dan gelecek altın sesinde!

Güzel günlerde yeniden buluşmak dileğiyle!