Oruç Süresince Acıkmamak İçin Sahurda Bunları Tüketebilirsiniz!

Nefse hâkimiyetin, manevi huzur ile buluştuğu eşsiz bir huşu dönemi… Bir empati belki de; açın halinden anlayan tok için… Alameti mahyadır, gece 3-5 nöbetidir ve davul sesidir uzaktan hoş gelen… Işıklarıyla, bereketiyle, sabrı ve sükûnetiyle; hoş geldin ya şehr-i Ramazan!

Ramazan ayının sofralara getirdiği bereket, tartıda ‘hezimet’ ile sonuçlanmasın diye sizin için birkaç öneri kaleme aldık. Nefs mücadelesinin ilk gününde sağlıklı bir oruç için sahurda tüketmenizi önerdiğimiz bazı yiyecekleri sizlerle de paylaşmak istedik.

1- Proteinler

Proteinlerin en önemli özelliklerinden biri, midenin boşalma süresini uzatması. Tok tutan yiyecekler listesinin ilk sıralarında yumurta var. Mevcut menünüze ek olarak bir haşlanmış yumurta tüketirseniz, gün içinde daha az acıkabilirsiniz.

protein

2- Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday, B grubu vitaminlerce zengin oldukları için tok tutma konusunda adeta yumurta ile yarışıyor. Beyaz ekmek, hamur kıvamı ile açlığınızı arttırabilir.

diyette-ekmek-yenilirmi

3- Bir Bardak Süt Mucizesi

Bir bardak sütün, sizi ortalama 3-4 saat tok tuttuğunu biliyor muydunuz? İçine yulaf kepeği koyarsanız, tokluğunuza tokluk katar. Ancak yulaf kepeği sonradan susatabilir. Bunu da en iyi test ederek öğrenebilirsiniz.

probiyotik_süt

4- Komposto

Oruç süresince tokluk kadar susuzluk da etkili, hatta belki daha bile zor. Oruç süresince susamamak için komposto ya da hoşaf gibi içinizi serinleten içecekleri tercih edebileceğiniz gibi; sulu meyveleri de seçebilirsiniz. Mesela erik, tok da tutar üstelik.

ayva-kompostosu

5- Salatalık

Sıfır kalori olması yetmezmiş gibi bir de susuzluğa çare. İçeriğinin büyük bir kısmının sudan oluşması, salatalığı özellikle Ramazan döneminde daha da popüler yapıyor.

salatalik

6- Yulaf Ezmesi ya da Kepeği

Yulaf kepeğinin bilinmeyen dünyasına şu yazımızda değinmiştik. Aynı şekilde yulaf ezmesi de tok tutmaya yardımcı. Mesela iki tok tutan yiyecek olan yulaf kepeği ve yumurtayı bir araya getiren şu nefis tarife ne dersiniz?

yulaf-kepekli-omlet

7- Yeşil Çay

Oruç süresince yorgunluk, açlık, susuzluk ve uykusuzlukla mücadele eden Survivor’lardansanız bu bilgi size #iyigelecek. Sahurda içeceğiniz bir bardak yeşil çay gün boyu yorgunluğunuzu alacak ve daha zinde kalmanızı sağlayacaktır.

yesılcay