Otizm Hakkında 7 Bilgi

Otizm; bireyin dış dünyadaki uyaranları algılayıp onların düzenlenerek kullanılmasını etkileyen, yaşam boyu devam eden gelişimsel bozukluktur. Kaynağı psikolojik değil, nörolojiktir.
1)Otizm Ne Zaman Teşhis Edilebilir?

Otizm, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır; ancak belirtileri bebeklikte anlayıp teşhis etmek oldukça zordur. Bu nedenle genelde ilk 3 yaşa kadar anlaşılmaktadır; ancak araştırmalar 14 aylıkken bile otizm teşhisi konulabildiğini ve rahatsızlığın etkilerini azaltacak erken tedavi yöntemlerinin 2 yaşında bile uygulanabildiğini göstermektedir. Dolayısı ile ailelerin çocuklarını olabildiğince dikkatli gözlemlemesi gerekmektedir.
otizm-bilgileri

2)
Daha çok Hangi Cinsiyette Görülür?

Otizm, cinsiyetler arasında farklı dağılım gösterir. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre 4-5 kat daha sık rastlanmaktadır.
otistik-cocuklar

3)
Genel Belirtileri Nelerdir?

-Başkalarıyla göz teması kurmama
-İsmi söylendiğinde duyma sorunu varmışçasına tepki vermeme
-İstediği bir şeyi işaret edememe
-Oyuncaklarla oynamayı bilmeme ya da hep aynı şekilde oynamayı tercih etme

-Bazı kelimeleri ilgisiz zamanlarda tekrar tekrar söyleme
-Akranlarının oynadığı oyunlara ilgisiz davranma
otizmnedir

-Akranları ile zor iletişim kurma ya da hiç iletişim kuramama
-Gözleri ile bir şeyi uzun süre takip etme
-Aşırı hareketli davranışlar sergileme ve kendi bildiğince hareket etme
-Rutin yaşama bağlılık gösterip düzen değişikliklerine aşırı tepki verme
otizm-hakkinda

-Yalnız kalmayı tercih etme

-Temastan ve sevilmekten hoşlanmama

-Acı ve tehlikeye karşı duyarsız olma
4) Otizmli Bir Çocuğa Sahip Olan Ebeveynler Nasıl Davranmalıdır?
Ebeveynler için otizmi kabullenmek oldukça zor olsa da bir an önce kabul etmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Erken teşhis ve iyi bir tedavi ile otizm rahatsızlığında olumlu sonuçlara ulaşıldığı unutulmamalı, tedavi süreci sabırla devam ettirilmelidir.
otizm

5) Tedavisi Mümkün müdür?

Çocuktaki otizm rahatsızlığını erken yaşta fark eden ailelerin, erken teşhis sayesinde uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini en aza indirebilmeleri mümkündür.
otizm-nedir

6)
Nasıl Tedavi Edilir?

Otizm belirtileri, bireyden bireye tamamen farklılık gösterebilir. Bu nedenle tedavi süreci, bireysel ihtiyaçlar ve aile kaynaklarına göre düzenlenmektedir. En başarılı tedavi şekli, ebeveynlere yardımcı olan ve çocuğun yaşamına iletişimsel ve davranışsal yönden uyum sağlayıcı yönler kazandıran yöntemlerdir. Otizm tedavisinde ilk hedef, iletişim becerilerini geliştirip sosyal hayata uyum sürecini hızlandırmak ve konuşmaya dayalı özel terapiler uygulamaktır.