Evet Tam da Bu Havada: Pancarın, Duyanı Hayran Bıraktıran Faydaları

Neden bu hava dedik biliyor musunuz? Çünkü soğuk havalar, vücut direncimizin sınandığı havalar; grip olmamanın yollarını araştırdığımız, soğuk algınlığına iyi gelen doğal çözümleri ezberlediğimiz ve dahası ev yapımı grip çayları ile içimizi ısıttığımız şu dönem yani… Tüm bunlar zihnimizde dursun, biz bu sefer konuyu biraz daha ‘kırmızı’ yönden alalım. Efendim yazımızın misafiri pancar, konumuz pancarın faydaları.

1- Vücut direncinden bahsettik, isterseniz biraz açalım. İçeriğindeki zengin mineral ve vitaminler düşen enerjimizi yüksek seviyelere taşıyor ve dahası bizi zinde tutuyor. Evet, o çok sevdiğimiz enerji barlar da hayatımıza renk katıyor ama siz bir de pancarı deneyin deriz.

doğa_sporları

2- Ödem attıran yiyecekler listesinde maydanozun yeri tartışmaya kapalı tabi. Ancak ona sıkı bir rakip var; pancar. Pancarın şişkinliği azaltan yiyeceklerden olduğunu biliyor muydunuz? Hazır maydanoz demişken bir de sağlıklı ödem attıran içecek önerisi verelim size, görselin üzerine tıklayın lütfen!

maydanoz

3- Şaşırtıcı olan şu ki pancar aynı zamanda lifli yiyeceklerden. Bir tabak pişmiş pancarın ortalama 50-60 kalorisi var. Bu demek oluyor ki aynı zamanda diyet dostu yiyeceklerden. Şişkinliği azaltmasının yanısıra, kilo verme üzerinde de olumlu etkileri olabilir.

Pancarlı Kısır Tarifi

4- Pancar, vücudu temizler. Özellikle karaciğeri. İçerdiği güçlü vitamin ve minerallerle karaciğeri temizler ve kalp sağlığını korur. Vücudu toksinlerden arındırmanın yollarından biri olabilir.

diyet

5- A vitamini içeren gıdalardan biri pancar. Peki, A vitaminin faydaları nelerdir? A vitamini yaraları iyileştirir hatta yara izlerine de olumlu etki edebilir.

pancarli-kinoa

6- Pancarın sadece kendi değil suyu da faydalı. Pancar suyunun faydalarından biri cilt onarımı. Akne ve sivilcelere iyi gelen yiyeceklerden biri. Sivilce oluşumunu önlüyor, varsa da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

akne

Sebze ve meyvelerin faydalarını kaleme almaya devam edeceğiz. Bugün konumuz pancardı, ilerleyen günlerde bambaşka bir sebze ve faydası ile yeniden buluşacağız.

Sağlıklı kalın!