Plastik Kaplarda Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Plastik kaplar hayatımızı kolaylaştıran, vazgeçilmez parçalar arasında yer alır. Özellikle tek kullanımlık olanları sayesinde yıkama derdi ile uğraşmaz direkt olarak çöpe atarız. Dışarda geçirdiğimiz öğünlerde tüketeceğimiz yiyecekleri plastik kaplarda taşıyarak kendimize büyük bir kolaylık sağlarız. Peki tüm bu kolaylıkların yanında plastik kapların zarar da getirebileceğini biliyor muyuz? Çünkü bazı yiyecekler plastik kaplar ile buluştuğundaolumsuz bir reaksiyon gösterirler.Plastik kaplar konusunda bilinç kazanmanızı ve bundan sonra daha dikkatli olmanızı sağlayacak satırlar için okumaya devam edin.
İşte plastik kaplarda asla saklanmaması gereken 8 yiyecek çeşidi.

1. Kahvaltılık Besinler

Hafta sonunda keyif dolu, mükellef bir kahvaltı sofrası hazırladınız; fakat çeşitler o denli fazlaydı ki çoğunluk yenmedi ve arttı. Bu durumda arta kalan yiyecekleri dolaba kaldırma zamanı. Peki bunun için plastik kaplardan mı yararlanırsınız?
Arta kalan yiyecekleri saklamak için plastik kaplar kullanışlı olsa da sağlık için zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle kahvaltılık besinleri plastik kaplar yerine cam kaplarda saklamaya özen gösterin.

2. Asit İçeren Besinler

Pekmez, turşu, yoğurt gibi asit içeren besinleri plastik kaplar yerine cam saklama kaplarında saklamanız sağlığınız için verdiğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır.

Sodalı Detoks İçeceği Tarifi

3. Taze Sebzeler

Pazardan yeşillik ağırlıklı bir alışveriş yapmak, sağlığınız için epey önemli bir adım olsa da maalesef ki yeterli değildir. Alışveriş sonrasında aldığınız taze besinleri buzdolabınıza yerleştirirken naylon poşetler ya da plastik kaplar yerine cam kutucuklar arasına yerleştirmek şahane bir adım olacaktır.

4. Çorbalar

Çorbayı pişirdikten sonra henüz soğumadan plastik kâselere doldurursanız çorbanın içeriği ve tadının değişmesine neden olursunuz. Sıcaklık ile buluşan plastik kap tehlike yaymaya başlar, çorbanın lezzetli değil zehirli olmasına neden olur.

5. Soslu Salatalar

Özellikle diyet yapıyorsanız işe, okula, gezmeye giderken yanınızda içeriğini bildiğiniz besinler taşımanız gerekir. Ana ya da ara öğününüzü güvenli ve besleyici bir şekilde geçirmek için evde hazırlayıp plastik kaba doldurduğunuz soslu salatanın sandığınız kadar güvenilir olmayacağı ihtimalini hiç düşündünüz mü?
Plastik kaplar, soslu salataların lezzetlerini olumsuz yönde etkiler ve hatta salata içerisindeki tüm malzemelerin besin değerinin yok olmasına neden olabilir. Durumun böyle olmaması için salata taşıyacağınız kabın cam olmasına özen göstermek yeterli olacaktır.

6. Çay veya Kahve

Çay veya kahve de tıpkı çorba gibi plastik kaplarla buluşmaması gereken bir sıcaklığa sahiptir. Henüz soğumadan plastik bardağa doldurulan çay ya da kahve, ısının etkisiyle plastiğin zararlı etkilerini bünyesine toplar ve tüketen kişiye kanserojen bir etki bırakır. Sağlığınızı korumak için plastik bardaklar yerine karton ya da cam bardak tercih etmek daha doğru bir karar olacaktır.

7. Çiğ Yumurta

Çiğ yumurta, zararlı mikroorganizma üretme potansiyeline sahip olduğu için plastik kaplarda saklanmaması gereken besinlerin en başında gelir. Bunun için çiğ yumurtalar yalıtımlı ya da buzlu bir kapta saklanmalıdır.

8. İşlenmiş Etler

Yahni, panelenmiş fileto, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi işlenmiş etler plastik kaplar ile buluştuğunda lezzetini ve besin değerlerini kaybeden seçenekler arasında yer alır. Bu durumu yaşamayı istemiyor, keyifle tüketmeyi diliyorsanız işlenmiş etleri cam kaplarda saklamaya özen göstermelisiniz.