Polenlere Dikkat: Bahar Alerjisini Önlemek İçin İpuçları

İlkbahar hepimiz de güzel duygular uyandıran renkli ve neşe veren bir mevsim olsa da polenle ilişkili alerjilerden muzdarip olanlar için oldukça acımasız. Havadaki polenler solunum yoluyla burunda, bronşlarda veya gözlerde birikir. Ve sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, geniz akıntısı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtiler başlar. Eğer alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız Şubat-Eylül ayı aralıkların da alerji testi yaptırabilirsiniz, vücuttaki alerjik düzey artacağından tanı kolaylaşır.

Eğer “Bahar Alerjisi” taşıyorsanız bunun hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Alerjiniz başlamadan ve ağırlaşmadan bu önlemleri alın!

bahar

Yüksek Polenli Saatlere Dikkat

Polenler saat 05:00 ile 10:00 arasında en yüksek seviyededir, bu nedenle o saatlerde dışarıda geçirdiğiniz vakti sınırlandırmak, alerjinizi azaltmak için son derece yararlı olabilir. Ayrıca özellikle polen seviyesinin en yüksek olduğu saatlerde ev ve otomobillerinizin pencerelerini kapalı tutmaya özen gösterin.

bahar_alerjisi

Yağış Sonrası Dışarı Çıkın

Sıcak ve kuru olan sabahlar da dışarıda geçirdiğiniz vakti sınırlandırın; bunlar genellikle yüksek polen sayımlı günler olacaktır. Kuru ve rüzgarlı günlerin de polen sayısı yüksektir. Sizin için açık hava etkinliklerinin en iyi zamanı yağmur sonrası zamanlardır. Ayrıca giysilerinizi ve yataklarınızı açık havada kurutmaktan kaçının ve açık hava da spor yapmayı bırakın.

baharalerjisi

Dışarı Sonrası Temizlik

Temas ettiğiniz polenleri kendinizden uzaklaştırmak için dışarıya çıktıktan sonra yüzünüzü ve ellerinizi yıkayın. Ayrıca, polenle karşı karşıya kalan giysilerinizi de değiştirin ve yıkayın. Saçlarınıza yapışan polenleri yatağınızdan uzak tutmak için saçlarınızı yıkayıp yatın. Ve nevresimlerinizi haftada bir kez değiştirin. Ayrıca çocuklarınız varsa dışarıda oyun oynadıktan sonra eve geldiklerinde giysilerini değiştirmelerini sağlayın.

sonbahar güzeldir

Teması En Aza İndirin

Evcil hayvanlarınız ve sürekli dışarıda polenle temas halinde olan sokak hayvanlarıyla temasınızı en azından bu dönem en aza indirmeniz gerekiyor maalesef.

evcil_hayvan

Güneş Gözlüğü Takın

Gözlerinizi polenden korumak için güneş gözlüğü kullanın. Hele de gözleri hassassa ve kaşıntı ve sulanma oluyorsa gözlüksüz dışarıya çıkmayın. Şapka kullanmaya dikkat etmekte sizin için daha iyi olacaktır.

ucak-yolculugu-gunes-tutulmasi

Not: Eğer polenlerden korunmak için bu önlemleri aldığınız halde şikayetleriniz devam ediyorsa bir doktora başvurarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.