Vitamin Deposu Portakalın Bilinmeyen Faydaları

Renginin verdiği enerjiden mi bahsetmeli, vitaminin verdiği dopingten mi bilemedik. C vitamini içeren yiyecekler denince ilk akla gelen meyvelerden biri portakal. Vitamin içeceği desek yeridir. Vitamin bakımından vücudumuza katkıları malum peki ya başka özellikleri? Kanserden, ciğer sağlığına kadar portakalın pek çok bilinmeyen faydasını sizin için araştırdık.

1- Portakalın en önemli meziyetlerinden biri kanser hücrelerine açtığı savaş. Yapılan araştırmalara göre özellikle meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri gibi kanser türlerinde olumlu gelişmelere katkı sağlıyor. Kanser hastalarına iyi gelen meyvelerden biri yani portakal, belki de ilki!

portakalli_ekinezya_cayi

2- En sık rastlanan vücut ağrılarından biri; böbrek ağrısı. Portakal yalnızca böbreklere iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda böbrek taşı oluşumuna da engel oluyor. Böbrek taşına iyi gelen doğal çözümler için de şu yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz, yeri gelmişken paylaşalım.

portakallı somon

3- Lifli yiyeceklerden biri olan portakal aynı zamanda yüksek A vitamini içerir. Bu da, özellikle karaciğer rahatsızlıklarında önemli rol oynar. Kolesterolü düşürmesi de cabası.

portakallı çorba

4- Eğer bu aralar sindirim problemleri yaşıyorsanız, portakal size yardımcı olabilir. Özellikle kabızlığa iyi gelen meyvelerden. Bir diğeri de aklınızda olsun pırasa. Pırasa tüketip, bol bol su içerseniz kabızlık sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

portakallı müsli

5- Güçlü antioksidan içeriği ile cildi güzelleştiren meyvelerden biri aynı zamanda. Portakal posası kadar suyu da faydalı yani. Hücrelerin hasar görmesini önler, koruyucu tabaka gibi onları yaşlanmaktan ve ‘yıllardan’ korur.

portakallı salata

6- Şekerli meyvelerden biri olsa da insülin sorunu yaratmaz, kan şekeri problemi yaşatmaz. Aynı zamanda faydalı ara öğünlerden de biridir portakal.

portakal-soslu-panna-kotta

Vitamin deposu tarif ile yapalım mı yazımızın finalini? Son zamanların favori deyimi ile ‘atom içecek tarifi‘ sizi şurada bekliyor.