Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein tozu, özellikle spor yapan insanların kas yapım sürecini hızlandırmaya yarayan bir besin takviyesidir. Protein tüketimi yeterli olmayan insanlara enerji takviyesi sağlayarak sporlarına devam etmelerine ve kas yapım sürecini hızlandırmalarına yardımcı olur.
Daha kaslı, daha fit, daha mükemmel vücutlara sahip olma hırsının giderek arttığı son yıllarda birçok insan, protein tozu kullanmayı bir çıkış olarak görmektedir, ancak dikkatli olunması gerekir. Hücreleri onarma, bağışıklık sistemini güçlendirme, yaraların çabuk iyileşmesini sağlama gibi birçok faydası olan protein tozunun aynı zamanda aşırı kullanıldığında ciddi zararlara da yol açabileceği unutulmamalıdır. Yazımızın devamında protein tozunun zararlarından bahsedeceğiz. İşte detaylar:

1)   Kemik Tahribatına Yol Açabilir

Protein tozlarında bulunan yüksek miktardaki protein, halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporoz hastalığına neden olabilir. Vücudun gerçek ihtiyacından daha fazla alınan protein, kanın asidik hale gelmesine neden olur. Vücut, bu asidik düzeyi normale çevirebilmek için kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır, böylece kemiklerde çeşitli tahribatlar oluşur. Protein tozu kullanarak daha güçlü kaslara ve kemiklere sahip olmayı hedefleyen insanların tam tersi bir durum yaşamaması için son derece dikkatli olması gerekir.

2)   Böbreklere Zarar Verebilir

Eğer ki tamamıyla sağlıklı böbreklere sahip değilseniz fazla miktarda protein tozu kullanmak sizin için ciddi sonuçlara yol açabilir demektir. Aşırı protein tüketimi ile böbreklerin işlevlerini yerine getirmesi kötüleşebilir ve böbrek yetmezliği, böbrek taşı gibi sorunlar oluşabilir. Bunun için eğer ki protein tozu kullanmak istiyorsanız besinlerden aldığınız günlük protein miktarını iyi bir şekilde belirlemeli, kullanacağınız protein tozu miktarına da buna göre karar vermelisiniz.

3)   Sindirim Problemlerine Yol Açabilir

Protein tozu kaynakları genel olarak peynir altı suyu, kazein ve soya proteininden oluşur. Bu ürünler, birçok insanda laktoz hazımsızlığına neden olabilir. Eğer ki sizin de böyle bir probleminiz varsa aşırı derecede protein tozu kullanmak, kabızlık probleminden kolon kanserine kadar ciddi problemlere yol açabilir.

4)   Kilo Alımına Neden Olabilir

Protein tozu, genellikle spor yapan insanların kas yapım sürecini hızlandırmak için başvurduğu bir takviyedir; ancak protein tozunun vücut tarafından yakılmama ihtimali çoğu zaman unutulabilir. Yüksek kalori içeren protein tozu, vücut tarafından yakılamazsa kas kütlesi oluşumu yerine vücuttaki yağ miktarının artışı ile sonuçlanır.

5)   İlaç Etkilerini Yok Edebilir

Tıbbi ilaçlarla etkileşime giren takviyelerden biri de protein tozudur. Protein tozu, kullanmanız gereken ilaçların etkilerini azaltabilecek bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle eğer ki ilaç kullanmanız gerekiyorsa protein tozu kullanma konusunda mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

6)   Alerjiye Yol Açabilir

Kullanacağınız protein tozunda sütten elde edilen whey veya kazein maddesi bulunabilir, bu maddeler birçok insanda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir. Eğer ki süt içtiğinizde mide bulantısı, ishal gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız protein tozu kullanmak için mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.