Reflü Hastalığının 6 Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Reflü astalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanır. Ağızda acı ya da ekşimsi bir tadın hissedilmesine neden olur. Tedavi edilmediğinde insanı kansere kadar sürükleyebilmektedir. Reflü belirtilerini öğrenerek erken müdahalede bulunabilir, daha büyük hastalıkların önünü kapatabilirsiniz.

1. Göğüs Ağrısı

Reflü, mide asidinin yemek borusuna çıkmasına neden olmaktadır. Mide asidi yemek borusuna çıktığı zaman bölgede yanma hissi yaşanmasına neden olur. Bu yanma çoğu zaman rahatsız olan kişi tarafından göğüste gerçekleşen ağrı olarak tanımlanır. Eğer ki özellikle yemek sonrasında göğsünüzde böyle bir ağrı hissediyorsanız doktorunuza danışmakta fayda olabilir.

reflu

2. Ses Kısıklığı

Her ses kısıklığının sebebinin soğuk algınlığı olmayabileceğini unutmayın. Mide asidinin yemek borusuna çıkması ile zamanla ses telleri tahriş olabilir dolayısı ile ses kısıklığı yaşanabilir. Özellikle yemek sonrasında sesinizde bir değişim yaşıyorsanız doktorunuza danışmakta fayda olabilir.

reflu-nedir

 

3. Boğaz Ağrısı

Her boğaz ağrısının sebebi de soğuk algınlığı olmayabilir. Özellikle yemek sonrasında boğazınızda herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız doktorunuza danışmakta fayda olabilir.

refulu-belirtileri

 

4. Öksürük

Mideden yemek borusuna yükselen mide asitleri öksürük semptomlarına neden olabilir. Özellikle yemek sonrasında artan bir öksürük sorunu yaşıyorsanız bunu ilaçlarla geçirmeye çalışmak büyük ihtimalle herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Acilen doktorunuza görünmeli, gerekli önlemleri almalısınız.

oksuruk

5. Mide Bulantısı

Özellikle yemeklerden sonra mide bulantısından şikayet ediyorsanız vücudunuz reflüyü haber veriyor olabilir. Mide bulantısı, birçok hastalığın da belirtisi olduğu için reflü için kesin bir bilgi vermenin doğru olmadığını bilmeniz, en doğru kararın doktorunuza danışmak olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

mide-bulantisi

6. Hazımsızlık

Reflü yüzünden sağlıklı bir sindirim süreci için gerekli olan mide asidi yemek borusuna çıkar ve sindirim süreci zorlaşır. Dolayısı ile özellikle yemek sonrasında şiş ve ağrılı bir karın şikayetlerine merhaba dersiniz. Bu durumda acilen doktorunuza danışıp gerekli önlemleri almanızda fayda vardır.

Tedavi Yöntemleri

  • Yastık Kalınlığını Artırın

Gece uykularında baş tarafının daha yüksek bir şekilde uyumanız, size rahat hissettirecektir.

  • İdeal Kilonuza Ulaşın

Fazla kilo her hastalık gibi reflü için de olumsuz etkilerin artması demektir. Bu nedenle eğer ki fazla kilodan şikayetçiyseniz acilen diyete başlamalı ve onlardan kurtulmalısınız.

  • Kötü Alışkanlıklardan Vazgeçin

Reflü hastalığı için bazı sağlıklı besinler bile zararlı olabiliyorken kötü alışkanlıkların oluşturacağı etkiyi varın siz düşünün. Bu nedenle acilen sigara, alkol gibi tüketimlerinizden vazgeçmelisiniz.

  • Sıkı Kıyafetlerden Kaçının

Korse, kemer gibi karın bölgenizi sıkacak aksesuarlardan, dar kıyafetlerden uzak durmaya özen gösterin.

  • İlaçların Yan Etkisine Dikkat Edin

Mide için tehlikeli yan etkiye sahip olan ilaçlara dikkat edin. Vücudunuzun bir hastalığını iyileştirirken, reflü sorununun artmasına neden olmayın.

  • Gıdalarınızı Özenle Seçin

Aşırı yağlı yiyeceklerden, asitli, gazlı, kafein miktarı yüksek olan içeceklerden kesinlikle kaçınmanız gerektiğini kabullenin.