Sağlığa Zarar Veren Virüslerden Korunma Yolları

Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyada paniğe neden olan korona virüsü; son günlerde hepimizin gündeminde yer alan bir konu. Günlük hayatımızı tamamıyla durdurup sürekli evde kalmak mümkün olamayacağından virüsle başa çıkmanın yollarını dikkatle öğrenmeli, gereken önlemleri almalıyız.
Yazımızın detaylarında korona virüsü hakkında aklınızdaki sorulara cevap bulabilir, uygulamanız ve kaçınmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Korona Virüsü Nedir?

Korona virüsü; mevsimsel gripten ayırt edilmesi zor, genellikle ciddi olmasa da ölüm riski bulundurabilen, üst solunum yollarını olumsuz etkileyen viral bir enfeksiyondur. Hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara bulaşarak yayılma gösterir.

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü; tıpkı mevsimsel grip gibi yakın temas, tokalaşma, sarılma, öpüşme, yetersiz hijyen gibi yollarla insanlar arasında kolayca yayılabilir.

Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsü; iştahsızlık, sebepsiz kilo kaybı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, karın şişmesi, görme problemleri, solunum zorluğu gibi normal grip belirtileri gösterebilir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı sizde de mevcutsa hemen bir maske takıp en yakın sağlık kuruluşuna danışmanız faydalı olacaktır.

Korona Virüsü Tedavisi Nasıldır?

Korono virüsü için özel bir tedavi yöntemi ya da ilaç yoktur. Teşhis sonrasında ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak belirtileri hafifletmek mümkündür. Bunun dışında bol su ve C vitamini tüketmek, dinlenmek, yeterli miktarda uyumak bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemli, korona virüsünden korunmak ve kurtulmak açısından etkilidir.

Korona Virüsüne Karşı Bir Aşı Var mıdır?

Birçok hastalığa karşı hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi olan aşının maalesef ki korona virüsü tedavisi için olanı henüz geliştirilememiştir.

Korona Virüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Korona virüsü, ölüm riski taşıyan bir enfeksiyon olsa da gerekli önlemler alındığında kolayca kontrol altına alınabilmektedir. İşte, korona virüsten korunmanın bazı yolları:

  • Son 14 gün içerisinde korona virüs görülen ülkelerden birinden geldiyseniz virüs belirtileri olmasa bile 14 gün içerisinde evden çıkmamaya ve yakınlarınızdan ayrı durmaya özen göstermelisiniz. Evden çıkmak zorunda kaldığınızda mutlaka tıbbi maske kullanmalı, toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalısınız.
  • Havlu, tabak, bardak gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmamalısınız.
  • Ellerinizi dirseklere kadar sık sık, bol sabunla yıkamalısınız.
  • Bulunduğunuz ortamı düzenli aralıklarla havalandırmalısınız.
  • Kaliteli protein, C vitamini açısından zengin beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.
  • Öksürük ve hapşırık için kullandığınız mendillerin tek kullanımlık olmasına, mendil yoksa dirsek içinize hapşırmaya ve öksürmeye dikkat etmelisiniz.
  • Ağız ve burnunuza dokunmaktan kaçınmalısınız.
  • Tokalaşmak yerine elinizi yumru haline getirerek tokuşturmalı ya da dirsek teması, hafifçe eğilme gibi selamlaşma yöntemlerini tercih etmelisiniz.
  • Işık ve asansör düğmeleri, kapı kolları gibi birçok kişinin temas ettiği noktalarda sadece eklemlerinizi, kapalı yumruğunuzu ya da kalçanızı kullanmalısınız.
  • Su ve sabuna ulaşamadığınızda hijyen için dezenfektan ya da limon kolonyası gibi seçeneklerden yararlanmalısınız.