En Özel Meyve: Sağlıklı Yağ Kaynağı: “Avokado”

Günlük olarak ihtiyacımız olan kalorinin %25-30’u kadar yağ tüketmemiz gerekiyor. Ancak “günlük yağ tüketimi” hassasiyet gerektiren bir konu. Fazla yağ tüketimi kilo almaya ve obeziteye sebep oluyor ki ülkemizde de bir hayli yaygın bir sorun. Fakat sadece ihtiyacımız olan yağ miktarı kadar yağ tüketsek bile zararlı, doymuş yağlar yemek hiçbir şey ifade etmiyor çünkü vücudumuz da zehir etkisi yaratan bu yağlar yine obezite yanında kolesterol, diyabet ve kanser gibi hastalıklara sebep veriyor. Bunun yanında yağı hayatımızdan çıkarmak söz konusu olamaz çünkü sıfır yağ tüketimi ile güzel ve sağlıklı olmayı bırakın yaşamak bile mümkün değil.

avokado

İşte bu yüzden avokado bol miktarda “sağlıklı yağ” içerdiğinden bizim için bulunmaz bir nimet. Avokadonun içindeki yağlardan %80’i “doymamış yağlar”dan oluşuyor. Yediğimizde bolca enerji sağlıyor öyle ki eğer yoğun bir gün geçirecekseniz güne avokadoyla başlayabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Bu sebeple sporcular içinde harika bir meyve tercihi. Fakat kilo kaybetmeye çalışan kişiler, aynı nedenle avokadonun kendileri için uygun bir tercih olmadığını düşünebiliyorlar.

avokado

Bu yanlış görüşün aksine “avokado”nun kilo vermeyi kolaylaştıran bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Çok düşük orandaki karbonhidrat miktarı ve uzun süre tok tutmasıyla avokado kilo verme yolundaki en iyi arkadaşınız olabilir.

avokado

Üstelik faydalı ve besleyici pek çok özelliği daha olduğu halde nedense yine de evlerimize sık giren bir meyve değil. Bunun sebebi önceden kolay bulunamıyor olması ve bulunsa da fiyatının yüksek olmasıydı. Şimdi durumlar değişti. Avokadoyla aramızı düzeltmemizin zamanı geldi! Dilediğiniz zaman yenmeye uygun olgunlukta avokadoları Migros‘larda rahatlıkla bulabilir ve uygun fiyatla sahip olabilirsiniz 🙂