Şalgamın 10 Yararı

Şöyle leziz bir kebap sofrasında size yarenlik edecek en lezzetli içeceklerden biridir şalgam. Güzel kokusu, hoş rengi ile hem damakları hem de gözlere hitap etmeyi iyi bilir. Acı ya da acısız seçenekleri ile gönlümüzde de sofralarımızda da tahtını çoktan sağlam bir şekilde kurmayı başarmıştır. İster bir yemeğe eşlik etsin ister tek başına tüketilsin değişmeyen özelliklerinden biri vardır ki o da çok faydalı olmasıdır. Şalgamın faydaları saymakla pek bitmiyor ama bir kısmından başlamak istedik. Buyrun, şalgamın 10 faydası!

1. Kolesterolü Dengeler

İçerdiği anti-inflamatuar özellikler sayesinde kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

salgam-suyunun-faydalari

 

2. Daha Sağlıklı Bir Kalbin Anahtarıdır

İçerdiği B vitamini sayesinde kalp ve damar sağlığı konusunda büyük ölçüde fayda sağlar. Kalp damarlarını koruyarak kalp krizi riskinin en aza inmesine yardımcı olur.

salgam-suyu

 

3. Soğuk Algınlığına Karşı Şifadır

Soğuk algınlığı, grip, öksürük, ses kısıklığı, astım gibi problemlerden şikayetçiyseniz ilacınız bir bardak şalgam olabilir. Şalgam birçok rahatsızlığın iyileşmesine, göğüs hırıltılarının azalmasına yardımcı olur.

salgam

 

4. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Bağırsaklar için oldukça yararlı olan şalgam, rahat bir sindirim süreci için yardımcı olur hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçer. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

shutterstock_722598556

 

5. İyi Bir Antioksidandır

İçerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. Yaşlılık belirtilerini geciktirir, parlak ve pürüzsüz cilt görünümü sağlar.

6. Kansızlığa İyi Gelir

İçerdiği demir oranı sayesinde anemi yani kansızlık probleminin yok olmasına yardımcı olur.

salgam-sebzesi

 

7. Daha Sağlıklı Kemik ve Dişlerin Anahtarıdır

İçerdiği potasyum ve kalsiyum sayesinde daha sağlıklı kemik ve dişlere sahip olmaya yardımcı olur.

8. Kanseri Önler

Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı hem lezzetli hem de başarılı bir savaşçıdır.

salgam_

 

9. Güçlü Bir Bağışıklık Sisteminin Anahtarıdır

Bol miktarda içerdiği C, A, ve E vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında şalgam tüketmeye özen gösterildiğinde soğuk algınlığı gibi birçok rahatsızlıktan korunmuş olursunuz.

10. Böbrek Taşlarını Yok Eder

Böbrek taşı rahatsızlığından şikayetçiyseniz şalgam size ilaç olabilir. Şalgam içerek böbrek taşlarının dökülmesine yardımcı olabilirsiniz.