Şekeri Kestiğinizde Vücudunuzda Görülecek 6 Değişim

Büyük bir çoğunluğumuz her ne kadar şekerli besinler ve nefis tatlılar tüketmeye bayılıyor olsak da vücudumuzun buna pek de bayılmadığı kesin. Öyle ki ağızlarda güzel bir tat bırakan şeker, aslında birçok hastalığın tetikleyicisi, tatlı bir zehir görevinde. Bu nedenle özellikle işlenmiş şekerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor ki vücudumuzda olumlu değişimler görülebilsin. Peki nedir bu olumlu değişimler? İşte, şekeri bir türlü bırakamayanları motive edecek kadar güzel değişimler…

1)   Kolayca Kilo Verirsiniz

Kolay bir şekilde kilo verebilmek ya da ideal kiloyu koruyabilmek herkesin hayalidir. İşte bu hayalin en büyük düşmanlarından birinin de şeker alımı olduğunu biliyor musunuz? Şeker tüketim, gereksiz bir kalori alımı anlamına gelir. Çaya katılıp hiç fark edilmeyen şeker bile vücutta yoğun oranda bir yağ birikimini kolaylaştırır. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda kilo vermeniz önemli ölçüde kolaylaşır.

2)   Cildiniz Güzelleşir

Pürüzsüz, ışıl ışıl, kusursuz bir görünümde, güzel bir cilde sahip olabilmek için çeşit çeşit maskeler uygulayıp sürekli güzellik salonlarının kapısını çalıyor olabilirsiniz fakat bunlara daha etkili bir yöntem eklemeye ne dersiniz? Şeker içeren besinleri tüketmekten vazgeçtiğinizde cildinizde akne, sivilce, leke, kuruluk gibi sorunların yok olmasını sağlarsınız. Şekerin metabolizmanızda yarattığı kötü etkileri durdurur şahane bir cilde sahip olursunuz.

3)   Daha Enerjik Olursunuz

“Nasıl yani?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz; çünkü şeker tüketildiğinde birden yüklenen bir enerjiye sahip oluruz değil mi? Evet, gerçekten de öyledir; ancak bunun tersi olan durumu da hiç düşündünüz mü? Şekerli bir besin tükettikten sonra vücudunuzdaki şeker seviyesi birden artar ve enerji kazanırsınız daha sonra da bu artış aniden düşer. İşte bu sağlıksız dalgalanmalar vücudunuzun dengesizleşmesine neden olur. Şeker tüketiminden vazgeçtiğinizde vücudunuzdaki bu sağlıksız dalgalanmaların yaşanmasını engeller, enerjinizi birbirine yakın seviyelerde tutarak daha dinç olursunuz.

4)   Sağlıklı Bir Sindirim Sistemine Sahip Olursunuz

Aşırı şekerli besinler tükettiğinizde bağırsak hareketlerinin uzun vadede bozulmasına neden olursunuz. Şekersiz beslenerek bağırsakların işlevinin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar, ishal ve kolon kanseri gibi ciddi hastalıklardan uzaklaşırsınız.

5)   İştahınız Düzenlenir

Bir türlü doyamamaktan şikâyet ediyorsanız bunun asıl sebebi aşırı şekilde şeker tüketiyor olmanız olabilir. Şeker, doyma hissini sağlayan leptin hormonunu bastırarak doymanızı engeller ve sizi sürekli yemeye yöneltir. Şekeri bıraktığınızda ise iştahınız düzenlenmeye başlar ve daha az yiyerek daha tok kalabilirsiniz.

6)   Karın Yağlarınız Azalır

Vücuttaki yağ birikiminin en kolay olduğu bölgelerden biri de karındır. Bu birikimde büyük katkısı olan besin de maalesef ki şekerdir. Eğer ki bir türlü incelmeyen karın ve bel bölgesinden şikâyet ediyorsanız şeker tüketiminizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Şeker tüketimini bıraktığınızda karın bölgesindeki yağların önemli ölçüde yok olduğunu göreceksiniz.