Serpiştirin: Tarçının 6 Faydası

Bazen çayını içtiğimiz bazen yemeklere malzeme ettiğimiz bazen de tatlıların üzerine serpip lezzetlerini tamamladığımız baharatlardan biri olan tarçını kimler seviyor? Tarçını eğer ki seviyorsanız çok şanslınız çünkü o da size teşekkür etmek için birçok faydasını sunmaya hazır. Tarçın o denli güçlü ve faydalı bir baharat ki binlerce yıldır tıbbi alanda birçok kez kendisinden faydalanılmıştır. Peki nedir o faydalar? İşte tarçının şimdiye kadar belki de akınıza hiç gelmeyen 6 faydası.

1. Antioksidandır

Vücuttaki zararları toksinlerin atılması için tarçın, şahane bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin büyümesini engeller, yaşlılık belirtilerinin en aza inmesine yardımcı olur.

HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

2. Stresi Azaltır

Karmaşa dolu şehir hayatı, sorunlarla dolu iş hayatı, okul ve aile hayatı derken stres sahibi bir insan olmamız için yeteri kadar sebebimiz maalesef ki mevcut. Tarçın ise tüm stresinizi yok etmeye hazır bir baharat. İçeriğindeki flavonoid ve fenolik asitler sayesinde stresin önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan tarçını gün içerisinde düzenli olarak tüketmek iyi bir fikir olabilir.

3. Diş Ağrılarını Yok Eder

Dayanılması imkânsız diş ağrısı ile mücadele ediyor ve bu durumu geçirmek için her yöntemi denediyseniz bir de tarçın yağından faydalanmaya ne dersiniz? Ağrıyan dişinizin üzerine 2 damla kadar tarçın yağı sürerek diş ağrısını hafifletebilirsiniz.
Aynı zamanda tarçın, bol miktarda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde dişlerde bakteri, plak ve çürük oluşumunu önler, dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

4. Diyabet Düşmanıdır

Tarçın, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olan baharatların başında gelir. Bu özelliği sayesinde anti-diyabetik olarak bilinir. Bu yüzden tarçını tatlı ve meyvelere serperek yemek, şeker oranının dengelenmesine yardımcı olacağından iyi bir fikirdir.

5. Parkinson ve Alzheimer Düşmanıdır

Kesin bir tedavisi bilinmeyen Parkinson ve Alzheimer’e karşı tarçın ile biraz olsun direnebilmek mümkündür. Nörodejeneratif hastalıklara karşı olan yatıştırıcı özellikleri sayesinde yapılan araştırmalarda tarçının Parkinson ve Alzheimer’e neden olan bileşikleri önlediği düşünülmüştür. Tarçın beyindeki tau proteinin büyümesini engelleyerek beyin nöronları ve beynin motor aktivitelerini korur. Bu özelliği ile yaşlılık için iyi bir yatırımdır.

Tarçın Yağı

6. Dikkat Eksikliğine İyi Gelir

Uzun bir süre oturmak ve bir iş ile ilgilenmekten asla hoşlanmayan dikkat eksikliği yaşayan kişiler için tarçın, şifa olabilecek bir baharattır. Yapılan birçok araştırmada düzenli olarak tarçın tüketerek dikkat eksikliği yaşayan kişilerin olumlu değişiklikler yaşadığı görülmüştür.