Ses Kısıklığına İyi Gelen 7 Yöntem

Ses kısıklığı, gün içinde yüksek sesle konuşma zorunluluğu ya da soğuk algınlığı gibi nedenlerle ortaya çıkan, ses tellerinin tahribatı ile oluşan bir sorundur. Eğer ki cerrahi bir müdahale gerektiren önemli bir rahatsızlığınız yoksases kısıklığını çözmenize yardımcı yöntemler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. İşte detaylar:

  • Tarçın Kaynatın

İnsülin direncini dengeleme, öksürüğü kesme gibi birçok faydası olan tarçın; ses kısıklığını giderme konusunda da yardımınıza koşabilir. Bir çay bardağı içerisine bir adet çubuk tarçın koyun ve 7-8 dakika kadar kaynatın. Ilık hale gelince yavaşça yudumlayarak için, böylece ses kısıklığının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olun.

  • Kereviz ve Süt

Uyumsuz görünen bu malzemelerle ses kısıklığını iyileştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Mevsimin en taze kerevizini alın ve güzelce dövün. Daha sonra koyun sütü ile karıştırıp için. Böylece kısa sürede eski sesinize kavuşun.

  • Bal ve Limon

Soğuk algınlığı denince akla ilk gelen malzemeler olan bal ve limon, ses kısıklığı sorununu da çözmeye yetecektir. Bir fincan kadar sıcak su içerisine yarım limon sıkın ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Güzelce karıştırıp içtikten sonra ses kısıklığınızın düzeldiğini göreceksiniz.

  • Ekinezya Çayı

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız ekinezya çayı, üst solunum yolları enfeksiyonlarını gidermede en etkili tariflerden biridir. Ekinezya çayı içerek boğazınızı rahatlatabilir, ses kısıklığından kurtulabilirsiniz.

  • Ballı Zencefil Çayı

Ses kısıklığını lezzetli bir yoldan çözmek isterseniz bir seçenek de ballı zencefil çayıdır. Soğuk algınlığı, üst solunum yolları enfeksiyonu gibi sorunlardan kaynaklanan bir ses kısıklığı problemi yaşıyorsanız sıcacık bir ballı zencefil çayı derdinize derman olabilir.

  • Zerdeçallı Süt

Ses kısıklığı probleminizi yatmadan önce şöyle ılık, zerdeçallı bir bardak süt içerek iyileştirebilirsiniz.

  • Bıldırcın Yumurtası

Eski zamanlardan beri ses açma özelliği ile bilinen bıldırcın yumurtasını sesinizin kısık olduğu zamanlarda sabah aç karnına çiğ olarak içebilir ve sesinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.