Rahat Bir Nefes İçin: Sinüziti Önleyen İpuçları

Sinüzit; göz çevresinde oluşan şiddetli baş ağrısı, yüzde dolgunluk ve ağırlık, burun ile gelen geniz akıntısı, kuru öksürük, burun tıkanıklığı ve daha pek çoğu. Sinüzit basit bir hastalık gibi görünse de günlük hayatı etkileyen en önemli nedenlerden hele ki o akşam uykusu yok mu insana zindan eder hayatı. Peki sinüzitten korunmanın yolları nelerdir? Sizin için araştırdık.
hastalik
Dışarıdan eve geldiğiniz zaman ilk iş kaloriferin üzerine bir nemli havlu yerleştirin. Bu, odadaki fazla sıcağın yarattığı nemi dengeleyecek ve tıkanmanızı önleyecektir. Bir diğer öneri burnunuzu daima nemli tutmanız. Burun spreyleri ile burnunuzun kurumasını önleyebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalara göre burun spreyinin fazla kullanımı bağımlılığa da yol açabiliyor bu nedenle dikkatli olmakta ve doktor gözetiminde kullanmakta yarar var.

Bunun dışında; soğuk havalarda burnunuzu ve ağzınızı mutlaka kapayın. Kurumaları, sinüziti tetikleyen en önemli şey. Bir anda değişen ısı da sinüziti tetikleyebilir. Kapalı ortama girdiğinizde üzerinizi çıkarın ve ısı değişikliğinden çok etkilenmemeye gayret edin. Sinüzitten korunmanın doğal yolu su ve meyve tüketimini arttırmak. Meyve tüketerek içinizdeki tatlı krizini bastırabilir yanı sıra su tüketerek hem metabolizmanızı hareketlendirir hem de sinüzite yatak hazırlayan nedenleri yok etmiş olursunuz.

soguk_alginligi

Burun mukozasındaki bağışıklık sisteminin bir de düşmanı var; klima. Klimalı ortamda çalışmak zorundaysanız mutlaka yukarıda bahsettiğimiz nemlendirme yöntemlerinden birini uygulayın.

Yazımızın finalinde de ilaç içmek istemeyenlere bir öneriden bahsedelim. Ağrılara iyi gelen pirinç torbası mucizesi ile tanıştınız mı? İzlemek için tıklayın.