Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

Sırt omurgasının her iki tarafında bulunan kasların gerilmesiyle kişilerin günlük yaşam standardını olumsuz etkileyen problemlerden biri olan sırt ağrısı; kas incinmesi gibi basit nedenlerle meydana gelebilse de önemli hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Yazımızın detaylarında sırt ağrısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. İşte sırt ağrısının başlıca nedenleri…

1.Tümör

Basit sandığınız sırt ağrısı, maalesef ki ciddi bir tümörün habercisi olabilir. Akciğer kanseri, tüberküloz, yemek borusu, mide ya da pankreas kaynaklı ciddi hastalıklar omurgaya metastaz yaparak sırt ağrısı oluşturabilir. Eğer ki sizin de geçmeyen ve belirli bir sebebi olmadığını sandığınız sırt ağrısı mevcutsa acilen bir doktora görünüp gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

2.Yanlış Duruş

Masa başı çalışanıysanız, günün büyük bir kısmını oturarak geçirmeyi tercih ediyorsanız ya da sık sık baş ve sırtınız öne eğik şekilde uzun süre bekliyorsanız sırtınızın ağrımasına hatta duruş bozukluklarına yol açabilirsiniz. Bu durumu fark edip acilen değişime gitmeli omurga sağlığınız için doğru duruşu bulmalısınız.

3.Yanlış Yatak

Ruh ve beden sağlığının temeli olan verimli bir uyku, iyi bir yatakta yatmaktan geçer. Beden yapınıza özel, uygun yumuşaklıkta bir yatak tercih etmediğinizde sırt ağrısı ile karşılaşmanız olasıdır. Dolayısıyla yatak seçiminizi özenle yapmalı, omurga sağlığınızı korumalısınız.

4.Obezite

Boyunuza göre kilonuz fazlaysa tüm omurganıza taşıması zor yükler yüklemiş olursunuz. Gün boyunca sizi ayakta tutmaya çalışan omurga sisteminiz, fazla kilolarınız nedeniyle sırt ağrısıyla sinyal verir. Aynı zamanda hamilelik süreci de tıpkı fazla kilolar gibi sırt ağrısına neden olabilmekte, hamilelerin sık sık dinlenmesi önerilmektedir.

5.Aşırı Stres

Ruh ve beden sağlığını en çok tehdit eden durumlardan biri olan aşırı stres, sırt ağrısı nedenlerinde de karşımıza çıkabiliyor. Aşırı stres nedeniyle omurgadaki kasların gerilip boyun omurgasının düzleşmesiyle oluşan sırt ağrısından kurtulmak için mümkün olduğunca stresi hayatınızdan çıkarmakta fayda var.

6.Osteoporoz

Kadınların menopoz sonrası yaşadığı en sık rahatsızlıklardan biri olan osteoporoz, yani kemik erimesinin ilk belirtilerinden biri sırt ağrısıdır. Sırt ağrısıyla başlayan osteoporoz için tedavi sürecine derhal başlanmalı, kamburlaşma gibi değişimlerin önüne geçilmelidir.

Sırt Ağrısı Nasıl İyileştirilir?

Sırt ağrısı şikâyetiniz varsa öncelikle gerekli tetkikleri yaptırmalı, altında yatan sebebi öğrenmelisiniz. Daha sonrasında sırt ağrısını uygulanabilecek bazı tedaviler sayesinde hafifletilebilir ya da ondan tamamen kurtulabilirsiniz. İşte sırt ağrısının bazı tedavi yöntemleri…

  • Düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, yüzmek gibi aktivitelerle sırt kaslarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir, sırtınızı güçlendirerek ağrılardan kurtulabilirsiniz.
  • İdeal kilonuza inmeyi çalışarak vücudunuzun yüklerini azaltabilir, sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz.
  • Sürekli oturuyor aynı pozisyonda kalıyorsanız en fazla yarım saatte bir dolaşarak, uygun bir koltuk seçerek sırt ağrınızın tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem olarak da kas gevşetici ilaçlardan yararlanarak sırt ağrısından kısa sürede kurtulabilirsiniz.
  • Temiz bir havluya saracağınız buz küplerini sırtınızın ağrıyan bölgesinde aralıklı şekilde en fazla 10-15 dakika bekleterek sırt ağrısını iyileştirebilirsiniz.