Siyah Üzümün 8 Faydası

Soyma derdi yok, ayıklama derdi yok, minik vitamin taneleri her derde deva! Üzümden bahsediyoruz elbette. Hem yemesi kolay hem de çok faydalı olan, görüntüsü ile iştah kabartıcı, lezzeti ile mest edici kara üzümün faydaları nelermiş birlikte bakalım.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kolay hasta oluyorsanız, hayatınızdaki eksik kara üzüm olabilir. Kara üzümü düzenli olarak tüketerek birçok hastalığa karşı daha güçlü kalabilir, hasta olduğunuzda da kolayca iyileşebilirsiniz.

kırmızı üzüm

2. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kara üzüm, içeriği sayesinde vücuttaki yağ yakımının artmasına ve hızlanmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kara üzümü diyet listelerinde ara öğün olarak bulundurmak oldukça doğru bir karar olacaktır.

uzum3

3. Kötü Kolesterolü Düşürür

Kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen yüksek kolesterole sahipseniz hayatınızda kara üzüme daha fazla yer açın! Kara üzüm, kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselterek daha sağlıklı olmanızı sağlar.

uzum5

4. Cilt Kırışıklıklarını Azaltır

İçeriği sayesinde birçok cilt problemine iyi gelen kara üzüm, kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini azaltır. Hücre koruyucu ve onarıcı olması sebebiyle zaten kozmetik alanında bolca faydalanılan kara üzümü daha çok tüketerek siz de uzun yıllar daha genç kalabilirsiniz.

kuru_üzüm

5. Saçları Çoğaltır

Yapılan araştırmalara göre kara üzüm sayesinde birçok yeni saç hücresinin oluştuğu saptanmıştır. Siz de düzenli olarak kara üzüm tüketerek saçlarınızın gürleşmesini sağlayabilirsiniz.

uzum

6. Cildi Sıkılaştırır

Sıkı bir cilde, fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez? O halde kara üzüm tüketimini artırabilirsiniz. Kara üzüm, cildin sıkılaşmasını sağlayıp daha elastik bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Özellikle spor yapıyorsanız istediğiniz sonuca ulaşabilmek için kara üzümden yardım almak doğru bir karar olacaktır.

üzüm

7. Anemiye İyi Gelir

Kara üzüm, içerdiği birçok bileşen sayesinde kan yapıcı besinler arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde halk arasında “kansızlık” olarak bilinen anemi rahatsızlığına iyi gelir.

siyah-uzumun-faydalari

8. Enerji Verir

Kara üzüm, içeriğinde bol miktarda doğal früktoz barındırır. Bu özelliği sayesinde vücudun kaybettiği enerjiyi kısa zamanda kazanmasını sağlar. Özellikle spor sonrasında ya da güne başlarken kara üzüm tüketerek günün devamını yüksek enerji ile daha kolay getirebilirsiniz.