Siyez Bulgurunun 6 Faydası

Son yıllarda gittikçe önemi artan organik beslenme ile biz insanlar sürekli yeni alternatifler keşfetme çabası içerisine girmiş bulunmaktayız. Şimdi size o keşfedilesi, faydalı güzelliklerden biri olan siyez bulgurunu daha yakından tanıtacak, faydalarından bahsedeceğiz.

Siyez bulguru, taş değirmenlerde doğal yöntemlerle öğütülerek elde edilen bir besindir. Çok fazla işlem görmediği için genetiği değiştirilmemiştir; A, B ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Geçmişi 12 bin yıl öncesine kadar dayanır, bu özelliği ile unun atası olarak bilinir. Peki sağlığımız için ne gibi faydalar içerir, gelin birlikte bakalım.

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Siyez bulguru, bol miktarda protein ve lif içerir. Bu özellikleri sayesinde metabolizmanın normalden daha hızlı çalışmasına yardım eder.

siyez-bulguru1

2. Kan Şekerini Düzenler

Siyez bulgurunun glisemik endeksi beyaz una göre daha düşüktür. Bu özelliği sayesinde kan şekerini yavaş yavaş yükseltir, böylece aniden acıkmaların önüne geçer. Düzenli olarak siyez bulguru tükettiğinizde yaşadığınız açlık krizlerini azaltabilir, iştah kontrolünü kolaylaştırabilirsiniz.

siyez-bulguru3

3. İyi Bir Antioksidandır

Siyez bulguru, içerisinde yüksek oranda antioksidan barındırır. Bu özelliği sayesinde hücrelerin onarılmasını ve korunmasını sağlar. Düzenli olarak siyez bulguru tüketerek yaşlılık belirtilerini en aza indirmek mümkündür.

siyez-bulguru4

 

4. Süt Artırır

Siyez bulgurunda bol miktarda folik asit bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde emziren annelere sağlık verir, anne sütünün artmasına yardım eder.

siyez-bulguru3

5. Kanserden Korur

Siyez bulguru, içerisinde bol miktarda yararlı vitamin ve lif içerir. Bu özellikleri ile başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünden korur.

siyez-bulguru2

 

6. Kolesterol İçermez

Siyez bulguru, yoğun miktarda protein içerir, karbonhidrat değeri ise çok düşüktür. Bunun yanı sıra toplam yağ miktarı da oldukça düşüktür ve bu yağ oranı doymamış yağlardan oluşmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damar sağlığını tehdit eden kötü kolesterolün düşmesine yardım eder.