Soğuk Havalarda Yüz Felcinden Korunmanın 6 Etkili Yolu

Soğuk hava, tam bir sağlık düşmanı! Kar yağınca mikroplar kırılıyor falan diyoruz ancak bu soğuklar patır patır bizim de kırılmamıza neden olabiliyor. Bugün sizin için kışın sert geçtiği şu günlerde yüz felcinden korunmanın yollarını araştırdık.

1- İlk ve geleneksel olan ile başlayalım. Aman ne olacak demeden mutlaka ama mutlaka yüzünüzü saran bir atkı, şal vb. gibi bir şey ile koruyun kendinizi. Büyük oranda riski azaltacaktır.

kış_evi

2- Duş yaptıktan sonra dışarı çıkmak için bir süre bekleyin. Islak saç ve henüz nemini almış cilt, yüz felcine davetiye çıkartabilir.

dus-kabini-lekeleri

3- Erkekler için de önemli bir nokta. Tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bekleyin. Tıraş olduktan sonraki evre, gözeneklerinizin en açık olduğu zamanlardır ve bu da yüz felci riskinizi arttırabilir.

tiras

4- Ani ısı değişimlerine dikkat edin. Aşırı soğuk bir havadan sonra hemen kalorifer peteğine yapışmayın. Yüzünüzün oda sıcaklığına alışmasını bekleyin ve sonra ısınmaya çalışın.

vertigo-hastalari

5- Araba camlarını açmayın. Hava almak istiyorsanız, durduktan sonra açarak havalandırma sağlayabilirsiniz ancak hareket halinde camı açmak soğuk havalarda yüz felci etkisini arttırabilir.

araba

6- Eğer yüzünüzde bir uyuşukluk hissediyorsanız, hekime görünmeyi ihmal etmeyin elbette ancak doktora gidene kadar ki süreçte sakız çiğneyerek kaslarınızı hareket ettirebilirsiniz. Ancak en doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Bilgilerin yararı, kişilere göre değişiklik gösterebilir çünkü.

naneli_sakız