Şok Diyetlerden Uzak Durmanız İçin 6 Önemli Neden

Herkes hayalindeki vücuda kavuşabilmek için çeşitli yollar dener; ancak bu yollar çoğu zaman sağlığı tehdit edebilir. Şok diyetler de bu tehlikeli yollardan biridir. Vücudun tüm dengesini sarsarak sadece kilo değil sağlığın da kaybolmasına yol açan şok diyetlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Neden mi? İşte 6 önemli neden yazımızın devamında…

 

  • Karaciğer Sorunları Oluşur

 

Şok diyetlerin içeriğinde sınırlı ve dengesiz bir besin içeriği bulunur. Bu sebeple çoğu zaman vücudun ihtiyacı olan besin değerleri karşılanamaz. Vücut, enerji bakımından yoksun kalır ve ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilmek için karaciğere yüklenir. Dolayısı ile aşırı yüklenilen karaciğer yetersiz kalıp çeşitli sorunlar yaşanmasına yol açar.

 

  • Kas Oranı Azalır

 

Vücudumuzun ayakta durabilmesi ve çok daha güçlü, dirençli olabilmesi için son derece önemli olan kas oranında, şok diyetler yüzünden ciddi oranda azalmalar görülebilmektedir. Diyet süresince yağdan kaybetmek önemliyken şok diyetler kastan kaybetmeye yol açar. Hafifleyip zayıfladığınızı düşünmeniz aslında vücudunuzdaki kaslar bakımından giderek güçsüzleştiğinizi göstermektedir.

 

  • Verilen Kilolar Geri Alınır

 

Kısa sürede hayal ettiğiniz incecik vücuda kavuşmak şahane bir fikir gibi gelebilir; ancak bunun geçici bir sihir olduğunu unutmayın. Şok diyetler; vücuttaki yağdan değil kas ve sudan kaybederek kilo vermenize neden olur. Bu nedenle verdiğiniz kilolar kalıcı değildir ve sadece bir süreliğine size veda etmiştir. Şok diyetler sonrasında verdiğiniz kiloların belki de daha fazlasını geri almanız muhtemel sorunlardan en önemlisidir.

 

  • Metabolizmayı Yavaşlatır

 

Sağlıklı bir vücudun en önemli öğelerinden biri olan hızlı çalışan metabolizma, şok diyetler sonunda yavaşlayabilir. Örneğin kişi günde 1500 kalori verip 700 kalori alırsa metabolizma, görevini giderek unutup yavaşlayacaktır. Böylelikle uzun süreli kilo problemlerine kapıyı aralamış olur, kilo vermek isterken sürekli bir kilo artışına gidebilirsiniz.

 

  • Şeker Hastalığına Neden Olur

 

Çok hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo verdiren şok diyetler, verilen kiloların aynı hızla geri alınmasına neden olur. Bu da şeker hastalığından korunmaya yarayan insülin hormonu salınımına zarar verir. Hızlı alınıp verilen kilolar insülin direncine neden olup diyabet yani halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığına neden olur.

 

  • Psikolojiyi Kötü Etkiler

 

Boşa dememişler “Sağlam kafa sağlam vücutta” diye! Şok diyetler, fiziksel dengeyi bozmanın yanı sıra psikolojinin de olumsuz etkilenmesine neden olur. Şok diyetler nedeniyle kişi, aniden açlık moduna geçer ve vücudunun halsizleşmesiyle en basit aktivitelerde bile zorlanmaya başlar. Dolayısıyla daha yorgun ve sinirli hissederek psikolojisinin çökmesine neden olur.