Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunursunuz?

Yaz mevsiminin sıcakları yatıştı, sırada sonbaharın hafiften soğumaya başlayan, biraz hüzünlü, ama çokça nefis havası var.

Sonbahar ile birlikte havalar hafiften soğumaya, insanlar işlerine ve okullarına geri dönmeye başlayınca özellikle dayanıksız olan birçok bünye için de hastalıklar kaçınılmaz oluveriyor. Peki sonbahar ile birlikte gelen hastalıklara karşı ne gibi önlemler alabilir de onları kendinizden uzak tutabilirsiniz? İşte sonbahar hastalıklarından korunabilmeniz için 7 öneri:

1. Beslenmenize Dikkat Edin

Sonbahar mevsimi; uzamaya başlayan geceler, soğumaya başlayan günler ile birlikte birçok insanda mutsuzluk sebebi olabilir. Bu sebep ile birçok insan mutluluğu dengesiz ve aşırı şeker içeren besinlerde aramaya başlayabilir. Durum böyle olunca bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve hastalıklara davetiye çıkar. Hem sonbahar mutsuzluğunu hem de hastalıkları kontrol altında tutabilmek için B vitamini içeren gıdalar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, probiyotik gıdalar, et ve süt ürünlerinden dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.

diyet

2. Bol Su İçin

Her daim önemli olan su tüketimi, tabii ki sonbahar mevsiminde de önemini kaybetmiyor. Havaların soğuması ile yaz mevsiminde olduğu gibi sürekli su içmek akıldan çıkabileceği için daima yanınızda su taşıyıp gün boyu içmeye önem vermeniz gerektiğini unutmayın.

gunde-kac-bardak-su-icilmeli

3. Kahvaltıda C Vitamini Alın

Sizi birçok hastalıktan koruyacak en etkili yöntemlerden biri, yeterli miktarda C vitamini almaktır. Bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı olasılıklarına karşı daha dirençli olabilmesi için kahvaltıda ya da gün içinde portakal, greyfurt, mandalina gibi besinlerden yardım almayı ihmal etmeyin.

c_vitamini

4. Güneşle Buluşun

Sonbahar mevsimi her zaman bolca yağmur içermiyor elbette, bolca güneşin olduğu günler de sizi bekliyor. Sonbahar günlerinde güneşin yüzünü gösterdiği her anı değerlendirmeye çalışın. Böyle günlerde güneş altında yürüyüşe çıkın. 15-20 dakika kadar güneş almak, sizi birçok hastalık mikrobundan uzaklaştırmaya yetecektir.

gunes

5. Giyiminize Dikkat Edin

Artık yaz aylarında olduğu kadar serbest olmadığınızı unutmayın. Bunun için aniden değişecek hava değişimlerine karşı daima hazırlıklı olun. Güneşi gördünüz diye yanınıza ceket almamayı düşünmeyin. Aniden soğuyan havada giyebileceğiniz rahat, hafif ve yeterli bir kıyafet mutlaka edinin.

sonbahar güzeldir

6. Temizliğinize Dikkat Edin

Hastalık mikroplarını kendinizden uzak tutmanız için en etkili önlem, kişisel temizliğinize ve yaşadığınız yerin temizliğine önem vermek olacaktır. Bunun için nevresimlerinizi sık sık değiştirin, ellerinizi sürekli yıkayın, odanızı sık sık havalandırın; göreceksiniz herkes hasta olurken siz sağlıklı bir şekilde gezeceksiniz.

temizlik

7. Düzenli Olun

Düzenli olmak, her zaman fayda getirir. Sonbahar boyunca düzenli uyumaya, düzenli spor yapmaya özen gösterin.