Dostlar Sporda Görsün: Spor Salonunda Dikkat Edilmesi Gereken 8 Etik Kural!

Ohooo, oldu o iş tamam!

Beyin, mideyi ikna etti, kilo vermek için hazırsınız; kıyafetler alındı, listeler yapıldı, en uygun ve yakın spor salonu seçildi, ‘ideal’ kilo hesaplandı, böyle olacağım’ fotoğrafı buzdolabının üzerine yapıştırıldı ve her abur cubur meyline karşı tüm önlemler en tahıllılarından alındı! Diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar kulağımızda, bütün yük ayaklarımızda! Şimdi sıra geldi işin bol kalori yakan  kısmına; spor zamanı!

spor_yapan_adam

Bugün sporun ilk günü. Peki, spor salonunda hangi ‘etik‘lere dikkat etmelisiniz? Sizin için araştırdık!

1- ‘5 dakika dahaaa!’

Bu haykırışlarınız ilkokulda kaldı. Spor salonunda sizin gibi herkesin vaktinin sınırlı olduğunu unutmayın. Yürüyüş bandında aşağı yukarı 20 ila 30 dakika arasında değişen bir program uygulanır. 5 dakikayı kâr bilip, sırada bekleyenleri bekletmemenizde fayda var. Hem kardiyo hocanızın önerdiği süre de yeterlidir zaten.

spor_Yapmak

2- ‘Benim bedenim, benim sporum!’

Evet, meraklıyızdır; özellikle bayanlar ‘kim ne giymiş, ne takmış’ bakışları ile kendi sporlarını sekteye uğratabilir. Konu erkeklerse de itiraf etmek gerekir ki bayanlarla yakın iletişimde olmak sporun bir olmazsa olmazı(!) olabilir kimine göre. Hani ‘Sizi bir yerden tanıyor muyum?’lar falan, yutmayız yani 🙂 Gelin görün ki konsantre olmak sporun temeli. Sadece kendinize ve hayalinizdeki size konsantre olun.

3- ‘Kokarca sporda!’

Çocukluğumuzun neşeli çizgi kahramanını bu konuya dahil etmek istemezdik ancak sanırız durumu tam anlatan tabir ‘kokarca’. Mis gibi parfüm kokmanıza gerek yok, sadece temiz olun yeter! Spora gitmeden önce mümkünse duş alın ve koruyucu spreylerden sıkın. Böylelikle hem siz hem çevreniz rahat bir nefes alabilir.

spor_yapan_kadın

4- ‘Oradaki mekiği yanlış mı çekiyor?’

Bu fikir sizde kalsın! Baktınız ortada büyük bir yanlış var o halde en yakınınızdaki eğitmene durumu bildirin. Ancak siz müdahil olmayın çünkü en ufak tavsiyeler ya da görüşler ciddi sakatlanmalara neden olabilir.

5- ‘Bitse de ben başlasam!’

Alışverişte değilsiniz ve birinin elindeki parçayı almak için dört gözle beklemiyorsunuz! Sizin kullanacağınız ancak henüz dolu olan ekipmanı elde etmek için sizden önceki kişiyi rahatsız etmeyin. Süreler çok önemli evet ama saygı da sporun önemli şartı.

6- ‘Hapşuuu!’

Durum hapşu boyutundaysa, ter atmanın yeri spor salonu değil! Bu gibi durumlarda nefes alışverişlerinizle yaydığınız mikroplar ile sizden hastalık kapan insanlar tarafından bir süre pek de iyi anılmak istemiyorsanız, hastayken spor salonuna gitmemenizde fayda var. Bu gibi durumlarda evde de egzersiz yapabilirsiniz. Eğer spor yapmaya haliniz yoksa Yoga ile rahatlayabilirsiniz. Buyurun hazır rahatlanmışı var 🙂

spor

7- ‘Spor keyfi!’

Sosyal medya ile aranız çok iyi olabilir ancak her spora gittiğinizde yer bildirimi yapmanız beklentiyi büyütecek ve spor + diyet konularında daha çok dikkat çekmenize neden olacaktır. En azından haftada 2 kez paylaşsanız daha mı iyi sanki?

8- ‘Spor yaparken de çok güzelim!’

Güzelliğinize / yakışıklılığınıza sözümüz yok ancak spor salonunda çok da ayna dostu olmasanız sanki daha iyi. Egonuzu da kapının girişinde bırakmanızda fayda var. Sizden daha hoş fizikli ya da daha bilgili insanlar olabilir; zamana bırakın ve kıyas ile zaman harcamayın bizce! Ha derseniz ki yok benim saçlarım spor yaparken bile güzel olmalı, o halde şu saç toplama stillerine bir göz atın isterseniz; sporda bile havalı olabilirsiniz.

Bahar geldi, yaz da göz kırptı. Vakit geçirmeden ‘sporsal faaliyetler’e adım atın deriz, sporsal da ne demek bilmiyoruz ama bu cümleye uydu paylaşalım istedik 🙂

Yaza zinde gibi bir başlangıç için spor yapmak size çoook #iyigelecek