Su İçmenin Vücudumuza 10 Faydası

Tüm canlıların hayat kaynağı olan içecek, su!

su-saglikli-yasam

Kilo vermeye yardımcı olmaktan tutun, cilt güzelliğine kadar hayatımızı sağlıklı sürdürebilmek için gerekli olan her şeyi yapabilecek güçte, sihirli bir iksir gibi.

Hayatımızda neden ona bolca yer verip ondan iyi bir şekilde yararlanmıyoruz? Diyeceğimiz o ki aldığınız diğer sıvılara ek olarak günde en az 2 litre su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Zaten şimdi sıralayacağımız maddeleri okuduktan sonra buna özgür iradenizle karar vereceksiniz, size güveniyoruz!

İşte vücudumuz için oldukça önemli 10 fayda;

1. Ağız Kokusunu Önler

Nedenini bir türlü çözemediğiniz bir ağız kokusundan mı şikayetçisiniz? Belki de hastalık aramaktansa kendinize sormanız gereken asıl soru “Günde yeteri kadar su içiyor muyum?” olabilir. Günde yeteri kadar su içmemek, ağız kokusuna neden olabilir.

suyun-faydalari

2. Sağlıklı Saçlar

İyi bir şampuan, gerekli bakımlar, düzenli saç kestirme ve daha birçok önlem tamam, peki ya yeteri kadar su içiyor musunuz? Günde yeteri kadar su içerek kırık, kepek, dökülme gibi problemlerin önüne geçerek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

su

3. Sağlıklı Bir Cilt

İyi bir nemlendirici, gerekli bakımlar, cilt için yararlı yiyeceklerden oluşan beslenme programı ve daha birçok önlem tamam, peki ya yeteri kadar su içiyor musunuz? Günde yeteri kadar su içerek tüm cilt problemlerinin önüne geçebilir daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Bir bardak su; iyi bir nemlendiriciden bile daha faydalıdır, unutmayın.

su-icmenin-faydalari

4. Metabolizma Hızlandırır, Kabızlığı Önler

Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Lifli gıdaların iyi bir şekilde çözülüp kullanılması iyi günde yeteri kadar su tüketmek oldukça önemlidir.

su-icmenin-onemi

5. Dikkat Eksikliğini Önler

Çocuk ve yetişkinlerde çalışma verimini ve günlük hayatı etkileyen dikkat sorununu çözmeye yardımcı olur.

su-hakkinda

6. Reflü Hastalığına İyi Gelir

Yeteri miktarda su içmek, reflü hastalığının etkilerini azaltır; hatta bazı hastaların tamamen iyileşmesini sağlar.

neden-su-icmeliyiz

7. Kalp Dostudur

Yeterli miktarda su içmek, kan hacmini düzenleyerek iyi bir dolaşım sistemi sağlar. Böylece kalbe daha az görev yükleyerek onun hastalanmasını önler.

su-icmek

8. Ödem Atmaya En Büyük Yardımcıdır

“Kilo değil, ödem ödem!” şeklindeki bahanelerinizi bir kenara bırakma vakti. Gün içinde bolca su tüketerek vücudunuzdaki ödem probleminden kurtulabilirsiniz.

suyun-yararlari

9. Böbrek Dostudur

Böbrekler, yabancı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırma görevine sahiptir. Ona az miktarda su gönderirseniz bu görevi nasıl yapabilsin değil mi? Gün içinde bolca su tüketerek olası böbrek taşı oluşma ihtimaline karşı güçlü bir savaş edebilirsiniz.

su-icmek

10. Regl Sancısını Azaltır

Regl döneminde çok fazla sancı çekiyorsanız sebebi, günde yeteri kadar su içmemek olabilir. Bol su içerek regl dönemini rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.