Süper Yiyecek Chia Tohumu Ne Fayda Sağlar, Nasıl Kullanılır Bilmiyorum Demeyin!

Süper yiyecek chia tohumuyla tanışmak için geç kalmayın çünkü aradığınız mucizevi besin chia tohumu olabilir.

Güney Amerika’da yetişen bir tür ada çayı olan salvia hispanica, tüm dünya da chia bitkisi olarak biliniyor ve bu bitkinin tohumları chia tohumu olarak satılıyor ve kullanılıyor.

chiatohumu

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

1- Omega 3 Yağ Asitleri Çok Yüksek

En ama en önemlisi Chia tohumu, en iyi Omega-3 kaynağı olarak bilinen somon ve keten tohumundan bile daha fazla Omega-3 içermektedir. Beyin ve kalp sağlığı için çok önemli olduğu bilinen Omega-3, düzenli Chia tohumu tüketildiğinde metabolizmaya önemli faydalar sağlıyor.

2- Detoks Etkisi Yaratır

Antioksidan etkisi çok yüksek olduğu için detoks etkisi yaratır. Bu yüzden genç tutar, saç ve cilt bakımında kullanılabilir ve kansere karşı korur.

Kivili Smoothie Tarifi

3- Protein Kalitesi Yüksek

Chia tohumunun 28 gramında günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılayacak kadar, 4,4 gram protein vardır. Protein içeriğiyle yağ yakma metabolizmasını hızlandıran, kasları besleyen Chia tohumu, uzun süre tok tutma özelliğiyle kilo vermeyi kolaylaştırır.

4- Kalsiyum Kaynağı

28 gram Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılar bu da daha güçlü kemikler ve diş sağlığı demektir. Sütten daha fazla kalsiyum içeren bu süper besin, yağ yakmayı hızlandırır. Vejetaryen beslenenler veya süt içemeyenler için alternatif bir besindir. Kalsiyum, kemik erimesini önlemeye yardım eder, özellikle menopoz döneminde kadınların tüketmesinde fayda vardır. Tatlı isteğinizi ananaslı chia pudingi ile bastırabilirsiniz.

Ananaslı Chia Pudingi Tarifi

5- Lif Oranı Çok Yüksek

Diyet lifleriyle bağırsakları temizler ve kabızlığı önler bu yüzden sindirim sistemi sorunları olanlar ve kabızlık çekenler düşünmeden tüketebilir.

6- Performansınızı Yükseltin

Aztek ve Maya’lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

7- Bolca Fosfor

28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayan chia tohumları, vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur. Chia tohumlu salata chianın tüm faydalarından yararlanmak için nefis bir seçenek olabilir.

chia

Peki ya Chia Tohumunun Tadı Nasıldır ve Nasıl Kullanılır?

* Chia tohumunun hiçbir tadı yok! Bunun en iyi tarafı her çeşit yemeğin içine eklenebilecek olması ve sevmeme gibi bir sorununuz olmadan tüm faydalarından yararlanabilecek olmanız.

* Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salataya, yoğurda, yulaf ezmesine, çorbalara ve smoothie’lere baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebilirsiniz.

* Chia tohumunun en önemli özelliği; sıvı bir gıdanın içine koyulduğunda ve bekletildiğinde, içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlamasıdır. Bu yöntemle zevkinize göre chia pudingi de hazırlayabilirsiniz.

Narlı Chia Pudingi Tarifi

* Unutmadan, chia tohumunu yemeyi reddedenlerin ve özellikle çocukların gizli olarak tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ailenizin de chia tohumu faydalarından yararlanmasını istiyorsanız makarna veya patates salatası gibi yiyeceklere az miktarda karıştırın, farkını anlamayacaklardır bile.