Simidin Elbisesi: Susamın Faydaları

5 çayı sofralarının olmazsa olmazı simitin, en lezzetli örtüsü; susam. Bugüne kadar atıştırmalık tariflerde, özellikle ev yapımı börek tariflerinde karşımıza çıkan susamı bu sefer faydaları ile ele almak istedik. Kokusu ağır olan yağlar sınıfında liderliğe oynayan susamın faydalarını sizin için araştırdık.

Susam yağı neye iyi gelir sorusunun ilk akla gelen yanıtı saç bakımı üzerine olan etkisi olabilir. Kırılmış saç uçlarını iyileştirmenin yollarından biri olan susam yağı, saç bakımında büyük rol oynuyor. Evde yapılan saç bakım maskelerinin içinde yer alan susam maskesi saç uçlarını beslemekle kalmıyor aynı zamanda saç derisindeki kaşıntıların çaresi de oluyor.

cay-agaci-yagi

Susam yağını, ağız bakım sağlığında da kullanabilirsiniz. Susam yağı ile ağzınızı çalkalarsanız – ki bu çok ağır bir tat bırakabilir- ağzınızdaki zararlı bakterileri giderebilirsiniz.

Çinko bakımından zengin yağların başında susam geliyor. Beraberindeki magnezyum içeriği ile kemik sağlığınızı da korur. Kış mevsiminin verdiği rehavetle kendinizi güçsüz hissediyorsanız susam, enerji veren besinler arasında. Susam yağının, böbrek taşlarını düşüren yağlardan da olduğu biliniyor.

Susamlı Kurabiye Tarifi

Susam ile yapılan tariflerden biri ile son verelim yazımıza; susamlı kurabiye tarifini okumak için tıklayın.