Tırnak Yeme Alışkanlığına Son Vermek İçin Bunları Yapın

Halk arasında “tırnak yeme alışkanlığı” olarak bilinen onikofaji, psikolojik rahatsızlıklarla ortaya çıkan bir problemdir. Bir tür kontrol bozukluğu ya da obsesif-kompulsif bozukluk olarak kabul edilir. Çocuklar, ergenler, gençler ya da yetişkinlerde görülebilir. Sinirlenme, heyecanlanma, aşırı strese maruz kalma gibi durumlarda daha çok kendini gösterir.
Peki hem görsel olarak hem de psikolojik olarak rahatsızlık veren bu durumu sonlandırmanın yolu yok mudur? İşte tırnak yeme probleminden kurtulmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

  • İlaçlardan Yararlanın

Tırnak yeme probleminden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri de her eczanede kolayca bulabileceğiniz ilaçlardan kullanmaktır. İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle acı ve çirkin bir tat veren ojelerden tırnaklarınıza sürerek kendinize etkili bir caydırıcı yaratmanız mümkündür.

  • Bakım Yaptırın

“Sürekli yediğim tırnakların neresine bakım yaptırayım ki” diye düşünmeyin. İçerisinde bulunduğunuz problem bir kısır döngü olabilir; yani tırnaklarınıza iyi bir manikür yaptırarak kendinizi caydırabilir ve tırnak yemekten vazgeçebilirsiniz. Yeni yaptırdığınız manikürdeki en ufak bir bozulmanın sizi rahatsız etme ihtimali yüksek olduğundan tırnak yeme probleminden uzaklaşmanız an meselesidir.

  • Farklı Uğraşlara Yönelin

Hayatınızın en can sıkıcı ve en pasif döneminde bu problemi yaşamaya başladıysanız kendinize yeni bir uğraş edinmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu yöntem sayesinde ilginizi başka yöne çekerek tırnak yemekten uzaklaşabilir, aynı zamanda kişisel gelişiminize de bir artı değer kazandırabilirsiniz.

  • Bantlayın

Tırnak yeme probleminden tamamen kurtulmak için tüm parmaklarınızı yara bandı ya da herhangi bir bant ile bantlayabilirsiniz. Emniyet kemeri gibi olacak bu yöntem sayesinde tırnaklarınıza zor ulaşacağınızdan ve işiniz epey zorlaşacağından tırnak yeme probleminden kurtulabilirsiniz.

  • Takma Tırnak Kullanın

Takma tırnak, tırnak yeme probleminden şikâyetçi olan birçok insan tarafından pek de keyifli bulunmamaktadır. Bu nedenle sizin için de bu yöntemi denemek güzel olabilir. Takma tırnaklar; hoş görüneceğinden yemeye kıyamayabilirsiniz ya da kendinizi durduramasanız da takma tırnakları yemiş olur ve bundan keyif almazsınız. Böylece tırnak yemekten kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

  • Yardım Alın

Tırnak yeme probleminden ne yapsanız da kurtulamıyorsanız profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin. Psikolojik rahatsızlık ya da bir tür kontrol bozukluğu sayılan bu durumu basit terapiler ile kolayca atlatabileceğinizi unutmayın.