Trabzon Hurmasının 6 Faydası

Cennet hurması ismiyle de bilinen, görünümüyle domatesi andıran Trabzon hurması; özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Tatlı, yemek, çorba, salata gibi birçok tarifte kullanılabilen Trabzon hurmasının faydaları nelermiş merak ediyorsanız detaylar yazımızın devamında sizi bekliyor.

İşte Trabzon hurmasının 6 güzel faydası…

  1. Bağışıklığı Güçlendirir

Kış mevsiminde hastalıklardan koruyan en lezzetli meyvelerden biri Trabzon hurmasıdır. Bol C vitamini içeriği sayesinde vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık %75’ini karşılayarak vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Siz de soğuyan havalarda sıkça hasta oluyorsanız koruyucu bir kalkan olması için Trabzon hurmasını düzenli olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Sindirimi Kolaylaştırır

Trabzon hurması hem lezzetli hem de düşük kalorili bir seçenektir. Aynı zamanda günlük lif ihtiyacının yaklaşık %30’unu karşılayabildiğinden asla sindirim sistemini yormaz, aksine sindirim sürecinin hızlanmasını sağlar. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri yok ederek, kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Özellikle diyet listelerinin vazgeçilmezi olabilecek Trabzon hurmasını siz de makul miktarlarda tüketebilir, sindirim sisteminize bir iyilik yapabilirsiniz.

  1. Gözleri Korur

Göz sağlığınıza herkes kadar değer veriyorsanız gözleriniz için bir iyilik olarak Trabzon hurması tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Trabzon hurması, içerisindeki göz için yararlı vitaminler sayesinde özellikle yaşlılığa bağlı gelişen göz hastalıklarına karşı koruma sağlayarak uzun yıllar görme performansının iyi olmasına yardımcı olur.

  1. Tansiyon ve Kolesterol Düşürür

Gencinin de yaşlısının da ortak sağlık sorunlarından olan, kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit eden yüksek kolesterol ve tansiyona karşı Trabzon hurması iyi bir ilaç niteliğindedir. Düzenli olarak Trabzon hurması tüketerek siz de tansiyon ve kolesterolünüzün dengelenmesine yardımcı olabilir, daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

  1. Antioksidan Kaynağıdır

Vücudunuzdaki zararlı toksinlerden arınmak için çeşitli karışımlar hazırlamanın peşindeyseniz size hiç uğraş içermeyen bir önerimiz var; Trabzon hurması! Trabzon hurması likopen, beta-karoten, A vitamini gibi birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak dirençli olmasını, başta karaciğer olmak üzere tüm organların daha iyi çalışmasını sağlar. Siz de bir detoks yöntemi olarak Trabzon hurmasını düzenli olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Gastrite İyi Gelir

Mide yanmaları, ekşime hissi, gaz çıkarma ihtiyacı gibi belirtilerle kendini ele veren, rahatsız edici bir mide problemi olan gastrit tedavisinde Trabzon hurması iyi gelen seçeneklerden biridir. Sizin de başta gastrit olmak üzere çeşitli mide şikâyetleriniz mevcutsa düzenli olarak Trabzon hurması tüketerek mide sağlığınızın iyiye gitmesine yardımcı olabilirsiniz.