Trafik Lambasındaki Renklerin Sağlıklı Yaşamı Fısıldadığının 3 Kanıtı!

Güne taptaze başlayan, hayatı Heidi ve Polyanna‘dan hallice yaşayan ve sözde değil özde günü aydın olanları bir anda canavara çeviren, gideceği yere geç kaldıran ve büyük bir metalin içinde küçük stres toplarına çeviren güç; trafik! Hepimiz, hayatımızda bir kere sıkışık trafiğin kurbanı olmuşuzdur değil mi? Şimdi gelin şu kurban olma meselesine bir başka açıdan bakalım. Yeme düzeninizi “trafik lambası” ile bağdaştırabilir ve bu sayede sağlıklı kalabilirsiniz. Gelin işin ‘nasıl‘ı için aşağıda buluşalım…

Trafik lambasının renkleri bize sağlıklı yaşamı fısıldıyor aslında! 

Yeşil: Durma, Devam Et!

Sürekli yemekten zarar gelmeyen yeşiller kastımız; salatalık, marul, ıspanak, kabak vs. Kalorileri bulunmayan, bulunsa bile sıkıntı yaratmayan sağlıklı yeşilleri tüketmemek için hiçbir sebep yok! İster enfes bir salata, isterseniz geleneksel Türk mutfağının eşsiz ana yemeklerinden biri… Hayaliniz, damak tadınız ile sınırlı!

salata

Sarı: Biraz Dur, Düşün ve Seçimini Doğru Yap!

Yeşillerden kalorisi biraz daha yüksek. Zararlı mı hayır ancak belki biraz dikkat ve özen isteyen yemekler. Mesela enfes et yemeğinizin yanına bu sefer püre koyun; bulgur pilavını bir sonraki sefere bırakın. Ya da çok yoğun bir ana yemeğin ardından şerbetli tatlı yerine sütlü tatlı tercih edin gibi… Yediklerinizi dengeleyerek her şeyden azar azar yiyebilir; damak zevkinizden ödün vermeyebilirsiniz. Bizce tamamdır o iş!

pilav

Kırmızı: Durma, Kaç; Kaçın!

İşte en tehlikelisi ve sağlığınızın ciddi düşmanı; gece atıştırmalıkları. Gece uykunuzdan acıkarak uyanıyorsanız ve buna bir türlü engel olamıyorsanız o zaman en masumlarından birini seçin. Canınız cips çekiyorsa gündüzler çuvala girmedi; en azından  kabak cipsini deneyin! Özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bu sadece sağlığınız değil gece uykunuza ve hatta rüyanıza bile etki edebiliyor! Sağlıksız bir gece atıştırmalığı karabasan davetiyesi! Siz siz olun akşam illa yiyeceğim diyorsanız sağlıklı ve hafif lezzetlerin kapısını çalın!

kabak cipsi

Lezzetten ödün vermeden sağlıklı beslenebilmek iki tezgâhınızın arasında! Eğer diyet yapmak sizin için vazgeçilmezse sizi bu linke bekliyoruz. Çünkü buradaki tarifler ile kendinizi diyette değil son derece iyi niyette hissedeceksiniz; diyet sigara böreği bile var!

Buluşalım mı orada? 😉