Tüm Dertlere Deva Yeşil; Buğday Çimi Suyundan Selamlar

Çocukluğumuzun efsane kahramanı çim kafayı hatırlayanlarınız olacaktır aranızda. O masum ve kendi içinde organik olan günlere yetişemeyenler, ödev olarak ıslak pamuk arasında kuru fasulye ve nohut çimlendiren bir nesil hayal etsin. Bu nedenledir ki süslü mü süslü, adeta bir karaktere bürünen çim kafayı bir kahramana benzetiriz bizler. O günlerde tamamen oyun ve eğlence amaçlı sürdürdüğümüz bu aktivitenin gelin sağlık üzerindeki faydalarına bir göz atalım.

bugday-cimi-suyu

Buğday çimi nasıl filizlendirilir, çim suyu nasıl hazırlanır?

Pek çok faydası olan çim suyunu evde hazırlamak mümkün. Buğday çimi/çimeni tohumlarını en az 8 saat kadar suda bekletin. Ardından kapağı delikli bir kavanoza aldığınız tohumları filizlendirmek üzere bir gün boyunca bekletin. Bu süre zarfında günde üç kere ıslatıp durulayın.

Tohumların uç kısımlarında küçük kuyruklar belirmeye başladı mı? Öyleyse doğru yoldasınız. Sıra geldi onları hafif derin bir tabağa sık sık dizmeye. Üzerlerini sulayıp tohumları toprakla örtün. 3 günlük ilk büyüme sürecinde sabahları bir kez sulayın onları. Akşamları sprey yardımıyla nemlendirin. 4. Günden itibaren günde bir kez sulayıp gölgede muhafaza edin. Islak toprağın çürüme ihtimaline karşı ısıyı 20-22 derecede tutmaya çalışın. Normal şartlarda 7-10 gün zarfında uç kısımlarından ikinci bir filiz veren çimleri sadece bir kez kesip buzdolabında muhafaza edin.

cim-suyu-sikacagi

Ve final: Özel sıkım ya da katı meyve sıkacağında su halini alan çim suyunu sabah ve öğleden sonra 1’er çay bardağı olmak üzere rahatlıkla tüketebilirsiniz. Aman dikkat! Marifetleri kendinden büyük olan bu arkadaşımızın suyunu daha fazla tüketmemeye özen gösterin.

Kansere bile kafa tutar: Çim suyunun faydaları

Buğday çimini filizlendirdik, doğru şekilde kestik ve su haline getirdik. Sıra geldi içimizi açacak, kanımıza kan katacak yeşil içeceğin minik dozları ile tüm vitamin ve mineralleri almaya. Ne işe yarar bu çim suyu?

cim-suyu-faydalari

Maksimum 1 çay bardağı kadar çim suyu 1 kilogram kadar yeşil yapraklı sebzenin içerdiği besin ve mineral değerine sahiptir.

Sindirim sistemini rahatlatır, kilo vermeye yardımcı olur, bağırsak hareketlerini düzenler.

Kanı temizler, bağışıklığı arttırır. Kan ve hücre yapısındaki toksinleri temizler. Kanın pH’ını dengeler.

Yüksek oranda klorofil içerdiğinden oldukça değerli elementlere sahiptir. A, B, C, E vitaminlerini içerir. Enerji verir, zindelik sağlar.

Kandaki oksijen miktarını arttırır, kan şekerini dengeler.

Kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırdığı gibi hücre yapısı üzerinde olumlu etkileri olduğundan kanser savaşçısıdır.

Antioksidan olup anti-aging özelliklere sahiptir.

Daha ne olsun sayın okuyucu? Sıvayın kolları, buğday çimi suyu etkileri ile vücut temizliğine başlıyoruz.