Turşunun 6 Önemli Faydası

Neredeyse elimize geçen her meyve ya da sebzeden mis gibi turşular yapabilen bir milletiz. Her yemeğin yanına şahane bir şekilde yakışıp onu tamamlayan leziz turşular aynı zamanda sağlık için de birçok fayda içermekte. Fermente gıdalar arasında yer alan turşular, probiyotik özelliği taşıdığı için özellikle bağırsak sağlığı konusunda oldukça iddialı yiyecekler arasında yer alır.

Şimdi; bizce bırakalım o meşhur, “sirke mi, limon mu?” tartışmasını da sadece turşunun faydalarına odaklanalım. İşte turşunun 6 güzel faydası:

1. İyi Bir Antioksidandır

Pişirildiği zaman besin değerini kaybeden birçok sebze ya da meyve, turşu haline getirildiğinde antioksidan özelliklerini artırır. Turşu, içerisinde bulunan doğal antioksidanlar sayesinde serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlar. Serbest radikallerin yol açtığı hücre tahribatı, kalp hastalığı, sindirim rahatsızlıkları gibi birçok problemden ideal miktarda turşu tüketimi ile korunmak mümkündür.

Soğan Turşusu Tarifi

2. Sindirimi Rahatlatır

Yavaş bir metabolizmaya sahipseniz, hazımsızlık gibi şikayetleriniz çoksa öğünlerinizde yeterli miktarda turşu bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Yoğun miktarda lif içeren turşular; uzun süren tokluk hissi sağlar, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardım eder.

lahana-tursusu

3. Sağlık Deposudur

Turşu ve turşu suyu içerisinde; magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi birçok vitamin ve minerali barındırır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ederek hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza yardım eder. Günlük öğünlerinizin yanında uygun miktarda turşu ya da turşu suyu tüketerek birçok hastalıktan korunmanız mümkündür.

limon-tursusu

4. Spor Destekçisidir

Eğer kilo vermeye çalışıyor, çeşitli egzersizlerle kendinizi zorluyorsanız turşu suyu, size iyi bir yardımcı olabilir. Turşu suyu, sıcak hava ile birleşen egzersizler sırasında bolca elektrolit kaybına uğrayan vücudunuzun kas krampları yaşamasına engel olur.

pancar-tursusu

5. Alzheimeri Önler

Gittikçe daha yaygın olarak görülmeye başlayan Alzheimer, beyin fonksiyonlarının giderek yok olması ve kişinin günlük hayatını bile kendi kendine idame ettirememesidir. Bu hastalığın kesin olarak tedavisi olmamakla birlikte turşunun, iyi bir etki sağladığı saptanan gerçekler arasındadır. Turşu, içerisindeki flavonoidler sayesinde Alzheimer riskine karşı savaşır ve mümkün olduğunca rahat bir yaşlılık dönemi sağlar.

pancarli-karnabahar-tursusu

6. Karaciğer Dostudur

Turşu, hepatoprotektif özellikleri sayesinde karaciğer sağlığı için oldukça faydalıdır. Karaciğer onarımı ve hepatotoksisite ile mücadele konusu için düzenli olarak turşu tüketimi oldukça ideal bir davranış olacaktır.