Üşenmek Yok: Keselenmenin 8 Faydası

İyi bir keseye sahip olup banyo sırasında iyi bir şekilde keselenmek hem beden hem de zihin sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle banyo yapma sırasında sadece şöyle bir su dökünmek yerine deri üzerindeki tüm gözenekleri rahatlatan iyi bir keselenme sürecini atlamamak gerekir. Siz bu kurala uyanlardan mısınız, yoksa üşenenlerden mi? Eğer ki üşenenlerdenseniz acilen bundan vazgeçip keselenme alışkanlığını kazanmanız gerekir; çünkü keselenmenin birçok faydası mevcut. Peki nedir o faydalar? Gelin birlikte bakalım.

İşte keselenmenin 8 faydası:

1. Akne Oluşumunu Engeller

Birçok insanın korkulu rüyası olan aknelerden siz de şikâyetçiyseniz kozmetik ürünler dışında bir de keselenmekten faydalanabilirsiniz. Keselenerek akne gibi birçok cilt sorununun oluşmasını engelleyebilir, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

cilt-bakimi

2. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Vücudumuzdaki işleyişin kusursuz bir şekilde ilerleyebilmesi için önemli olan kan dolaşımına keselenerek katkıda bulunmanız mümkündür. Keselenmek, cilt altı kan dolaşımına katkıda bulunarak hızlanmasına yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

kadin-modasi

 

3. Cildi Yeniler

Keselenmek, en iyi peeling yöntemlerinden biri sayılabilir. Keselenme sırasında cildinizdeki ölü hücrelerden arınıp daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayan keselenme, cildin nefes almasına yardım ederek çeşitli cilt problemlerinin sizden uzaklaşmasını sağlar.

banyo

4. Selülitleri Azaltır

Yediğinize içtiğinize dikkat ettiniz, gereken egzersizleri yaptınız ancak selülit belasından bir türlü kurtulamadıysanız bir de keselenmeyi denemeye ne dersiniz? Keselenerek vücudunuzdaki selülit oranını azaltıp daha hoş bir görünüme kavuşabilirsiniz.

dar-banyonuzun

5. Yağlanmayı Azaltır

Cildinizde yüksek oranda bir yağlanmadan şikâyetçiyseniz keselenmeyi deneyin. Keselenerek cildinizdeki yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

banyo_tuzu

6. Yaşlanmayı Geciktirir

Uzun yıllar genç kalmak herkesin ortak isteğidir. Bunun için beslenmeye ve spor yapmaya dikkat etmenizin yanında bir de keselenmekten yardım alabilirsiniz. Keselenmek ciltteki ölü derileri yok ettiği ve sürekli olarak cildin yenilenmesine yardım ettiği için vücudun uzun yıllar genç ve taze kalmasını sağlar. Böylece cildinizin yaşlanmasını önler ve uzun yıllar olduğunuzdan genç görünebilirsiniz.

banyo_esyalari

7. Sonbahara Hazırlıktır

Yaz boyunca denizde uzun vakit geçirdiniz ya da bol bol terlediniz. Bu iki durum da cildinizde çok fazla kalıntı bırakır, çözümü ise keselenmekte gizlidir. Yaz mevsiminin zararlı etkilerini cildinizden yok etmek, sonbahar mevsimine sağlıklı bir cilt ile başlamak için keselenmek en etkili yardımcınız olacaktır.

sonbahar yaprakları

 

8. Dingin Hissedersiniz

Keselenerek temizlenmiş olduğunuz hissini doruklarda yaşarsınız. Tüm gözeneklerinizin kirlerden arındığını bilmek, vücudunuza ferahlık ruhunuza rahatlık kazandırır.