Uykudan Önce Son Çıkış: Yatağa Gitmeden Önce Bunları Yapmayın!

Uyku… Aslında tüm ihtiyacımız olan ama bazılarımızda nadiren dalınan. Gönül ister deliksiz uyku ama hayaller ve hayatlar işte. Daha önce şu yazımızda uykusuzluğunuzu tarihin tozlu raflarına gönderecek bazı ipuçları paylaşmıştık. Bugün de uykuya giden o yolda kaçınmanızı önerdiğimiz şeyler var. Bakın uzmanlara göre nelere dikkat etmeliymişiz…

1- Uyumadan yarım saat önce parlak ışıkları kapatın, daha yumuşak ve sarı ışıklara yönelin. Bu gözlerinizi uykuya hazırlamanın ilk adımı olabilir.

parlak_isik

2- Çok da şaşırmamak lazım tabi. Uyumadan önce izlediğiniz korku filmi, muhtemelen rüyalarınızda aksiyon bulacak ve uykunuzu zehir edecektir. Mümkünse uyumadan önce gerilimli filmlerden uzak durun.

korku_filmi

3- 2013 yılında Amerika’da yayımlanan bir makaleye göre, gün içinde egzersiz yapanlar akşam uykularını daha sağlıklı geçiriyorlar. Kilit nokta ise uyumadan hemen önce egzersiz yapmamak. Egzersiz yerine yoga, meditasyon ya da nefes egzersizlerine yönelin. Uykudan önce egzersiz insanı dinç kıldığından, uykuya geçişi zorluyor.

diyet-spor

4- Bulletproof Diet kitabının yazarı Dave Asprey’e göre uykunuz geldi mi hemen uyuyun! Şu işimi de halledip yatayım vb.gibi nedenlerle uykunuzu ertelerseniz size yeniden uğraması zorlaşabilir.

uyku

5- Beyninizi kapatın. Evet çok zor ama gün içindeki stresinizin uykunuza etki etmesini durdurmanız lazım. Ne yapılabilir? Bize kalsa nefes egzersizi diyeceğiz ama siz derseniz ki daha pratik olsun o zaman size güzel bir papatya çayı verelim. Sinirlerinizi yatıştıracaktır.