Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Şu mevsimde, tam da zamanıyken tezgahlarda yerini almış üzümün o kadar çok yararı var ki… Kabuğundan çekirdeğine kadar vitamin deposu olan üzümün, sadece çekirdeğindeki mucizeleri öğrenince hayrete düşeceksiniz.

uzum-yagi

1947 yılında keşfedilen üzüm çekirdeği Avrupa’da ilaç olarak satılmaya başlanıyor çünkü bu küçük çekirdek kan damarlarını onarırken, kalp riski faktörünü de en aza indiriyor. Yüksek tansiyona da deva olan bu çekirdek, içerdiği antioksidan maddelerden dolayı kan damarlarındaki yağ birikimine engel oluyor. Kısaca tam bir kalp dostu diyebiliriz.
Üzüm çekirdeği vücudu hastalıklara karşı korur. Alerji ve kireçlenme problemlerinizin varsa üzüm çekirdeği size yardımcı olacaktır. İltihaplanmaların da önüne geçer. Kum ve taşların düşürülmesine yardımcıdır.
Bu mucizevi çekirdek, bağırsak metabolizmanızı hızlandırarak, tıkanmış bağırsak sorunlarınızı çözer. Yağlarınızın erimesini sağlar.
Ek olarak, cildinizi temizler ve cilt sarkmalarının önüne geçer. Cildin taze ve genç kalmasını sağlar. Cildiniz cansız ve solgunsa bu doğal ilacı günde 10 gram kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.
Üzüm çekirdeğinin kan sulandırıcı etkisi sebebiyle şişmiş bacaklara ve varislere de iyi geldiği yaygın olarak bilinmektedir. Eğer düzenli olarak üzüm çekirdeği tüketirseniz damar duvarlarınız da güçlenecektir.