Vegan Olduğunu Düşündüğünüz Ama Aslında Öyle Olmayan Şaşırtıcı Yiyecekler!

Hayvansal her türlü gıdayı reddetme sanatı desek yeridir. Çünkü veganlık ciddi bir matematik; sebzelere yoğunlaşırken, vücudun ihtiyacı olan proteinleri almak ancak bunları yaparken esas ilkeden vazgeçmemek zor olsa gerek. Bugün sizin için belki de farkında olmadan bu ilkeleri çiğneme ihtimaliniz olan yiyecekleri araştırdık. Masum görünen ancak içinde hayvansal gıda bulunduran ürünler…

1- Kahvaltılık Mısır Gevrekleri

Mısır gevreğinizi süt ile tüketmeyip hayvansal gıdadan uzak duruyor gibi olabilirsiniz. Ancak bazı gevreklerin içinde bulunan jelatin maddesi ineklerin derilerinden elde ediliyor olabilir. Dolayısıyla farkında olmadan hayvansal gıda almış olabilirsiniz.

Mısır Gevrekli Kurabiye Tarifi

2- Muz

Vegan dostu gibi duran muzdan biz de bunu beklemezdik doğrusu. Bilim adamlarına göre kitosan madde – ki bu muzun hızlı olgunlaşmasını sağlıyor- karides ve yengeç kabuklarından elde ediliyor. Bunun çaresi de hiçbir katkı maddesi eklenmeden üretilen organik muz.

muz

3- Yer Fıstığı

Bazı yer fıstıklarına, baharat ve tuzun fıstığa yapışması için yukarıda bahsettiğimiz jelatin maddesi işlenir. Bu da yer fıstığını masumluktan çıkarır.

Fıstık Ezmesi Tarifi

4- Şeker

Şekerin masumluğunu gideren madde ise sığır kemiklerinden elde edilen kemik kömürü. Şeker aslında beyaz değildir, üreticiler beyatlatmak için bu kemik kömürünü uygular böylelikle şeker beyazlaşır.

Konu veganlıktan açılmışken yazımızın finalini de enfes vegan tarifler ile yapalım. Sizin için 6 nefis tarif hazırladık. Okumak ve izlemek için tıklayın.