Veganlık Hakkında 6 Bilgi

Genel olarak etçil bir damak zevkine sahip milletken birden hayatımıza “vejetaryen” diye bir tanım girdi. Vejetaryen tanımına zor da olsa alışmışken bu kez “vegan” diye bir tanım geldi çattı. Daha önceleri bu kelimeyi, duyduğumuz an şaşkınlığımıza engel olamazken şimdilerde kendisine yavaştan alıştık ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk. Hâlâ bilmeyenler için veganlıktan birkaç madde ile bahsetmek istiyoruz, hadi başlayalım.

İşte veganlık (veganizm) hakkında 6 bilgi:

1) Her geçen gün yayılmaya devam eden veganlık, (veganizm) özellikle hayvanların acı çekmesine karşı olan diğer yandan sağlık ve barışı teşvik etmeye çalışan bir diyet, yaşam tarzı hatta bir yaşam felsefesidir.

vegan1

2) Veganlık için “vejetaryenliğin ileri safhası” ya da “sıkı vejetaryenlik” denebiliyor; ancak özünde vejetaryenlikten oldukça fazla farklılıklar barındırıyor. Vejetaryenler et, balık veya kümes hayvanlarını tüketmezler; fakat süt ve süt ürünlerini tüketirler. Veganlar ise hem hiçbir hayvana ait et tüketmezler hem de yumurta, tereyağı gibi tüm süt ve süt ürünlerinden; deri, kürk, yün içeren giysi ve battaniyelerden uzak dururlar.  Kısacası veganlar, üretiminde hayvanların ölmesini ya da acı çekmesini gerektiren hatta içerisinde hayvan emeği geçen (bal vb.) her ürüne karşı savaş açmışlardır.

vegan2

3) Peki veganlar ne mi yiyor? Her şeyi! Artık birçok lezzet; hiçbir hayvana gerek duymadan, hayvansal katkılı lezzete en yakın hali ile hazırlanabiliyor. İnek sütü yerine soya sütü, peynir yerine tofu veya soya sütüyle yapılmış peynir, yumurta yerine nişasta ve patates/kabak püreli karışımlar, yoğurt yerine de vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu yiyorlar. Yani vegan yemekler de oldukça lezzetli oluyor.

vegan3

4) Vegan ürünleri nasıl mı buluyorlar?  Yurtdışında vegan ürün bulmak, oldukça kolay hatta bu durum onlar için çok sıradan. Türkiye’de vegan ürün bulmak ise biraz daha zor; ancak gittikçe kolaylaşıyor. Artık birçok köşe başında vegan dükkanlar bulmak mümkün.

vegan4

5)   Kendinizi “hayvansever” olarak tanımlıyorsanız eğer veganlık, hayvanlara yardım etmenin sağlıklı bir yoludur. Yapılan araştırmalara göre her veganın yılda 100’den fazla hayvanı korkunç sonlardan kurtardığı ispatlanmıştır.

vegan5

6)   Kalp hastalıklarından koruduğu kanıtlanan tek beslenme şekli vegan diyetidir; çünkü kalp hastalıklarının tetikçileri, yüksek kolestrol içeren et ve süt ürünlerine vegan beslenme şeklinde yer yoktur. Bu yüzden kalp hastalıklarından korunmak istiyorsanız, veganlık iyi bir seçim olacaktır.

vegan6

Vegan beslenme şekli faydalı mı, zararlı mı hâlâ tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Kimileri “Asla vegan olmam.” diyorken kimileri ise bu yaşam felsefesine oldukça sıcak bakıyor. Sizin fikriniz nedir bilemeyiz; ama kendiniz ve dünya için doğru olanına en iyi siz karar verirsiniz.