Belki de Farkında Değilsinizdir: Vitamin Eksikliğini İşaret Eden 5 Durum!

Vücudumuz her zaman  doğru sinyali vermeyebilir; şaşırtmayı sevdiğinden herhalde her şey yolunda gidiyor sanırken bir de bakmışsınız işler almış başını gitmiş. İşte böyle durumlarda biz farkında olmasak da bazen vücudumuz kendini bize anlatmaya çalışıyor olabilir. Örneğin vitamin eksikliği… Sizce yeteri kadar vitamin alıyor musunuz? Gelin test edelim.

1- Ağız kenarlarınızda özellikle dudak çevrenizde çatlamalar varsa, vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

dudak_kuruluğu

2- Ciltte döküntü ve saç kaybı, Vitamin B7 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bazen çok fazla yumurta yemek, bu vitamine olumsuz etki edebiliyor.  İlacı ise avokado, muz ya da kuru meyveler.

saç_dökülmesi

3- Yanaklarınızda, kollarınızda ya da bacağınızın üst kısmında akneler varsa bu durum vitamin eksikliğini işaret ediyor olabilir. Bunun nedeni de A ve D vitamini. D vitamini denince akla ilk Güneş geliyor olsa da bazı sürpriz yiyecekler de D vitamini bakımından zengin olabilir. Güneş’ten rol çalan D vitamini zengini 7 yiyecek için şu yazımıza bir göz atın deriz.

akne

4- Elleriniz ve ayaklarınızdaki yanmalar B vitamini eksikliğinden olabilir. Bunun en büyük doğal ilacı ise kuşkonmaz. Eğer kuşkonmazı farklı lezzetlerle harmanlamayı severseniz şu tariflerimize de bakın bizce 🙂

egzersiz

5- Bacaklarda kramp. Bu zaten klasik gösterge. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Brokoli, greyfurt ve ıspanak bu eksikliği tamamlayabilir.

kramp

Bunlar işaret olabilir ancak siz yine de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin; bizden söylemesi! 🙂