Kara Kış Geliyor Bunlara Dikkat: A, E ve F Vitaminleri Mucize Saçıyor!

Portakal ile C’ye, güneş ile D vitaminine alışmış olan vücudumuzu daha önce belki de fark etmediğiniz ama faydası literatürlerce anlatılmış 3 önemli vitamin ile tanıştırıyoruz; A, E ve F. Soğuk algınlığını önlemenin yollarından biri, vitamin takviyesi. Bolca vitamin içeren yiyecekler, mutfağımızın en özel köşesinde tüketilmek üzere bizi beklerken, biz bugün daha farklı bir konuya değinmek istedik.

A, E ve F vitaminlerinin faydaları nelerdir?

Eğer kış mevsiminde bağışıklık sisteminizde sorunlar yaşıyorsanız, A vitamini içeren gıdaları yiyebilirsiniz. Sindirim sisteminde oluşan ülserleri temizler, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. A vitamininin özelliklerinden belki de en önemlisi de dokuların onarım ve bakımını gerçekleştirmesi.

vitamin-d

E vitamini, göz sağlığını korumada önemli rol oynar. Ama en önemli faydası şüphesiz saç uzamasına olan etkisi. Badem yağı ile karıştırdığınız zaman, saçların hızla uzamasını sağlıyor. Soğuktan kuruyan cildinizi için de kuvvetli bir nemlendirici.

vitaminler

F vitamini için ‘mutluluk ve gençlik vitamini‘ diyebiliriz. Eğer vücudunuzda sivilce ve egzama belirtileri görüyorsanız bu, F vitamini eksikliği olduğunuza işaret edebilir. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de faydaları biliniyor.

A vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Patates, havuç, ıspanak, tavuk ciğeri, dana ciğeri, pazı, bal kabağı ve yumurta gibi besinlerde A vitamini bulunur.

E vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Fındık, badem, zeytin, fıstık ezmesi ve pazı gibi gıdalarda E vitamini bulunur.

F vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Keten tohumu, avokado, ceviz, tere, lahana ve kuzu ciğerinde F vitaminine rastlamak mümkün.

Yazımızın finalini de şöyle yapalım. Bazen bazı sağlık sorunları vücudunuzda vitamin kaybınız olduğunu işaret ediyor olabilir. Şu yazımızda vitamin eksikliğini işaret eden durumları sizin için araştırdık.