Vücudumuzun “Tuzu Bırak” Sinyalini İşaret Eden 5 Durum!

Ödeme sebep olan besinlerin başını çeken ancak ne acıdır ki yemeğin tüm lezzettini anında değiştirecek kadar da etki sahibi olan besin; tuz. Vücudun tuz ihtiyacı denen bir gerçek var ancak malum her şeyin fazlası zarar olunca sağlıklı kalmanın yolları da gün sonunda en araştırdığımız şeylerden biri olabiliyor. Diyeceğimiz o ki her şeyin aşırı tüketimi zarar.

Bazen biz fark etmeyiz, öyle çok köklü rahatsızlıklarımız da olmaz… Ama vücudumuz öyle sinyaller verir ki, tüm sorunu dışa vurur bize de bir zahmen fark etmesi düşer 🙂 Vücudumuzun tuza doyduğu nasıl anlaşılır ya da tuzu bırakmamızı işaret eden durumlar hangileridir, sizin için araştırdık.

1- Kilo almadığınız halde parmaklarınız şişiyorsa, tuz fazlalığından ödem doğmuş olabilir. Madem sebebini söyledik, çözümünü de paylaşalım. Ödem attımına yardımcı olan yiyecekleri derlediğimiz yazımızı okumak için tıklayın.

tuz

2- Ağzınız sürekli kuruysa… Bu da bir tuz fazlalığına işaret ediyor olabilir. Ağız  kuruluğu demişken ağızda oluşan metal tadı da es geçmeyelim. Zaman zaman ağzınızda metal bir tat oluşuyorsa, nedeni şunlar olabilir.

agiz_kokusu

3- İlginç gelecek ama şu aralar kafanız karışıksa bu bile fazla tuza işaret ediyor olabilir. Fazla tuz aynı zamanda vücudu halsizleştirebilir bu da düşünme gücünde bazı net olmayan şeyler yaratabilir. Odaklanamama, düşüncelerde karışıklık vs.

tuz

4- Sadece bol su içmek değil çok fazla tuz tüketimi de sık sık tuvalet ihtiyacı doğurabiliyor. Eğer son günlerde normalden daha fazla tuvalete gidiyorsanız tuz ile ilgili bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz.

su

5- Ve baş ağrısı. Bunun sebebi milyon tane sebep olabilir ama o milyon nedenin biri fazla tuz tüketimi de olabilir. Yapılan araştırmalara göre aşırı tuz tüketimi baş ağırlarına neden olabiliyor.

baş_ağrısı
Elbette asıl ve net bilgi doktorunuzda ancak yapılan araştırmaların sonuçlarını paylaşmak de bizde! 🙂

Sağlıklı günler bizimle olsun!