Vücudunuzun Savunma Mekanizmasının Devreye Girdiği 7 Şaşırtıcı Durum

Şu vücudumuz çok garip gerçekten. Neye ne zaman ne tepki vereceği belli olmuyor. Kar günü hasta olmaz; yaz günü grip olur. Fırtınadan sapasağlam çıkar, rüzgar esintisinden nem kapar 🙂 Ve fakat meğer bunlar da neymiş! Çok ilginç bilgiler öğrendik sizin için. Aslında çok sıradan yaptımız şeyler, ilginç bir şekilde vücudumuzun savunma mekanizmasıymış meğer.

1- Esnemek hepimizin bildiği üzere uyku alameti olsa da, aynı zamanda beyinin ‘dinlenmek ve sakinleşmek’ için verdiği bir molaymış.

esnemek

2- Hapşırmak, vücudumuzun ‘çöp’lerden kurtulmak için yaptığı bir şey. Hapşırarak, içimizdeki kötü bakterileri salıyoruz.

hapsurmak

3- Gerinmek, vücudumuzu fiziksel olarak güne hazırlar. Kasları rahatlamaya yarar ve kan akışını düzenler.

kaliteli uyku

4- Eğer çok fazla yemiş isek ya da bu yeme hızı maşallah ışık hızında olmuşsa otomatik olarak hıçkırmaya başlarız.

hickirmak

5- Ellerimizdeki buruşmalar, özellikle parmak ucumuzdaki, çok fazla nem aldığımızı işaret eder. Denizde çok kalınca şeftali çekirdeği gibi buruşmasının nedeni de aşırı nemlenmek 🙂

parmak

6- Hafıza kaybı, genelde beynimizin kötü hatıraları silmesinden kaynaklanıyor olabilir. Kötüleri siliyor ki iyilere yer açılsın 🙂

hafiza

7- Tüylerimiz ürperir ya hani bazen soğuktan. İşte bu ürpermenin nedeni vücudun eski ısısına daha hızlı dönebilmesini sağlamak.

urpermek