Vücut Yorgunluğunun Sebepleri: Neden Hep Yorgunsunuz?

Kendinizi sürekli olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Ne kadar uyursanız uyuyun uykunuzu alamıyor gibi misiniz? Yemek yediğinizde üzerinize büyük bir ağırlık mı çöküyor? Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, sebeplerini çok uzakta aramayın…

Egzersiz Yapmıyorsanız…

Eğer egzersiz yapmıyorsanız yorgunluk sebeplerinizden biri bu olabilir. Düzenli egzersiz oksijen seviyesini düzenleyerek dolaşım sisteminizin doğru düzgün çalışmasına sebep olur, bu da sizin yorgunluğunuzu atmanıza yardımcıdır.

egzersiz

Yeterince Su İçmiyorsanız…

Eğer vücudunuzda çok az bir su kaybı oluyorsa bile bu sizden enerji olarak çıkıyor demektir. Dehidrasyon oksijen seviyelerinizi azaltarak kalbinizin daha düşük seviyede çalışmasına neden olur. Kalbiniz böyle çalışınca da kaslarınız yavaşlar ve yorulursunuz.

bardak

Yeterince Demir Tüketmiyorsanız..

Eğer vücudunuzda yeterince demir yoksa yorgun hissetmeniz oldukça normal. Demir eksikliği odaklanma sorunlarına da sebep olur. Bunun sebebi kaslarınıza ve hücrelerinize giden oksijen oranının azalmasıdır. Yumurta, kırmızı et ve koyu yapraklı sebze gibi demir oranı bol gıdaları tüketmeniz önerilir.

yumurta

Sadece Abur Cubur Yiyorsanız

Sadece şeker ve karbonhidrat ile dolu abur cuburlar size besin olarak bir şey katmadığı gibi kan şekerinizi yükseltip alçaltırlar. Bu durum da sizi yorar ve bir noktadan sonra vücudunuz buna alışır…

mısırcipsi

Dağınık Ortamlarda Yaşıyorsanız ve Çalışıyorsanız..

Eğer çevreniz dağınıksa beyniniz bilgiyi işlerken daha zorlanır ve daha çabuk yorulursunuz. Bu sebeple çevrenizin düzenli olması gerekir.

dar alanlar için dekorasyon fikirleri

 

Çok Fazla Kafein Tüketiyorsanız

Gününüze kahveyle başlamakta bir sıkıntı yok hatta kahve içmek sağlıklı bile sayılabilir . Fakat bu abartıldığında genel olarak uyku düzeninizi bozar ve sizi yormaya başlar. Uykudan önce 6 saat boyunca kahve içmeseniz en iyisi.

kahve

Evet, eğer yukarıda yazdığımız şeyler konusunda “evet, ben bu kişiyim” diyorsanız o zaman hayatınızda bazı şeyleri değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile!