Alarmları Kuruyoruz: Yaş Gruplarına Göre Gerekli Uyku Saatleri

Bazılarımız “tavuk gibi” erkenden yatan uykuculardanız, kimimiz de annelerin deyimiyle yatmak bilmeyen “gece kuşları”yız. Ama mutlaka hepimiz yatmadan önce kaç saat uyuyacağımızı hesaplıyor ve kaç saat uyumamız gerektiğini de merak ediyoruz. ABD Ulusal Uyku Vakfı araştırmalarıyla yaş gruplarına göre uyku ihtiyacını belirlemiş biz de sizin için bu araştırmayı derledik.

Uyku Saatleri

Yeni doğanlar (0-3 ay): İdeal olan, yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ile 17 saat uyuması fakat 11 ile 13 saat arası da yeterli olabilir. Yeni doğanların 19 saatten fazla uyumamaları tavsiye ediliyor.

Bebekler (4-11 ay): Tavsiye edilen süre 12-15 saat arası. En az 10 saat uyku da yeterli olabilir. Bebekler asla 18 saatten fazla uyumamalı.

Yürümeye yeni başlayan çocuklar (1-2 yaş): Bu yaş grubunda olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor fakat kabul edilen aralık 9-16 saat.

bebek

Okul öncesi dönem (3-5 yaş): Uzmanlar bu grup için 10-13 saat aralığını öneriyor. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise uygun görülmüyor.

Okul dönemi (6-13 yaş): Uyku Vakfı, 9 ila 11 saat arası uykuyu tavsiye ediyor. 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku ise sağlıklı görülmüyor.

Ergenlik dönemi (14-17 yaş): Tavsiye edilen uyku süresi 8 ile 10 saat arası. Uyku Vakfı, 11 saatten fazla ve 7 saatten az olmaması gerektiği görüşünde.

okul

Genç yetişkinler (18-25 yaş): Bu yaş grubuna 7-9 saat uyku tavsiye ediliyor ve uyku süresinin 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği belirtiliyor.

Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş grubuna genç yetişkinlerle aynı uyku süresi tavsiye ediliyor.

İleri yaş grubu (65 yaş ve üstü): Sağlıklı görülen uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması tavsiye ediliyor.

üniversite_sınıfı

Ancak uyku ihtiyacımız yaşımıza olduğu kadar bireysel hayat tarzımız ve genetik faktörlerimize de bağlıdır. Siz en iyisi bu araştırmayı da göz önünde bulundurarak kendinizi iyi hissedebileceğiniz şekilde en uygun uyku saatinizi belirleyin 🙂