Yaz Aylarında Görülen Enfeksiyonlar Nelerdir? 

Yaz mevsimi ile giderek yükselen hava sıcaklıkları, sıcak seven enfeksiyonların canlanıp hızla yayılmasına olanak tanır. Böylece çoğu zaman yaz tatili zehir olur, yataklardan çıkamayacak hale bile geliriz. Peki en çok görülen enfeksiyonlar nelerdir biliyor musunuz? Belki onları listelersek daha dikkatli olabilir enfeksiyonlardan korunmamız kolaylaşabilir. 

İşte yaz aylarında sıkça görülen 6 enfeksiyon:

1) Göz Problemleri

Güneşli yaz günlerinde kornea iltihabı, katarakt gibi problemlerin oluşma riski kış günlerine göre artış gösterir. Bu rahatsızlıklardan korunmak için mutlaka UV ışınlarına karşı güçlü bir koruma sağlayan kaliteli bir gözlük ya da geniş siperli bir şapka kullanmak iyi bir tedbir olacaktır.

yuzme5

2) Sindirim Rahatsızlıkları

Yaz döneminde ishal görülme olasılığı oldukça yüksektir. Uygun koşullarda muhafaza edilmeyen gıdalar ve gıdalarda bulunan bakterilerin ağız yolu ile alınması ishale neden olabilir. Üç gün ya da bir haftaya kadar devam eden ishal, vücutta bol miktarda su ve tuz kaybına neden olarak kişinin halsiz düşmesine yol açar.

diyet-yapmak1

3) Üst Solunum Yolu Rahatsızlıkları 

Boğaz ağrısı, bronşit, burun akması gibi birçok üst solunum yolu rahatsızlığı genel bilinenin aksine sadece kış aylarında görülmez. Özellikle toplu yerlerde çalışan ya da sürekli toplu yerlerde bulunan insanlar bu rahatsızlıklarakolayca yakalanabilir.

doktor-roportajlari

4) Kulak Enfeksiyonları 

Sıcak hava ve yükselen nem yüzünden kulak yolundaki koruyucu tabaka önemli ölçüde azalış gösterir. Bu durum dolayısında dış kulak yolunda enfeksiyon görülme olasılığı artar. Yazın bolca girilen deniz ya da havuzun hijyeninden emin olunmazsa işitme kaybına kadar yol açan enfeksiyonlar oluşur. Dış kulak iltihabını önleyebilmek için yüzücü gözlüğü, kulak tıpası gibi aksesuarlardan yararlanmalı, sağlığınızı korumalısınız.

doktor4

5) Güneş Çarpması

Yaz aylarında büyük bir çoğunluk, bronz bir tene sahip olabilmek için daha çok güneşlenmenin peşindedir. Bu amacı gerçekleştirirken gerekli önlemleri almaz, güneşte kalma süresini gerektiğinden fazla abartırsanız ateş, titreme, baş ağrısı, bulantı, ciltte döküntüler gibi çeşitli problemlere davetiye çıkarır tatilinizin mahvolmasına neden olabilirsiniz.

gunes

6) Böcek Sokmaları

Yaz aylarında serinleyebilmek ve güzel vakit geçirebilmek için sahillere, ormanlara yayılırız. Fakat unuttuğumuz bir şey vardır ki çeşitli haşereler! Eğer ki sineksavar gibi çeşitli koruyuculardan yararlanmazsanız kene gibi zararlı canlıların saldırısına uğrayabilir çeşitli hastalıklara yakalanabilirsiniz.