Yaz Aylarında Görülen Hastalıklardan Nasıl Korunabilirsiniz?

Birçok insan için kış ayları demek hastalık ayları demektir; ancak yaz aylarının da en az kış ayları kadar tehlike taşıdığı bir gerçektir. Yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları ile güneş çarpması, ishal gibi baş göstermeye başlayan birçok hastalıktan korunup sağlıklı bir mevsim geçirmek neyse ki bizim elimizde. 
İşte yaz mevsiminde sıkça rastlanan hastalıkları önleyebilmenin 5 yolu:

1) Yaz Gribi

Grip; tüm vücudumuzu yorgun düşürüp günlük aktivitelerden geri kalmamıza neden olan en hafif ama bir o kadar da en ağır rahatsızlıklardan biridir. Yaz mevsiminde gribe yakalanıp enerjik günleri heba etmemek için dengeli beslenin, bol sıvı tüketin, yeterli miktarda uyumaya ve öğlen saatlerinde güneş altında kalmamaya dikkat edin. Böylece gribe yakalanma olasılığınızı önemli ölçüde düşürün.

grip

2) Güneş Alerjisi 

Yaz aylarında güneşin etkisinin artmasıyla güneş alerjisinin oluşması kaçınılmaz bir hale gelir. Özellikle öğlen saatlerinde bolca güneş altında kalındığında ciltte oluşan içi su dolu kabarcıklar ile beliren alerji, halsizlik ile kendini devam ettirir. Bu durumu önlemek için mümkün olduğunca gölgede bulunmalı, eğer dışarı çıkmak şart ise öğlen saatlerinden sonrası tercih edilmelidir. Böyle bir durum hissettiğinizde ise buz kompresi yapın ve acilen doktorunuza başvurun.

plaj

3) Güneş Çarpması

Gün boyu dışarıda sapasağlam gönlünüzce dolaştınız, eve geldiniz ve o da ne? Birdenbire mide bulantısı, kusma, ishal gibi problemler baş gösterdi. Sebebi, gün boyu dolaşırken güneşe aşırı maruz kalmış olmanız olabilir. Güneş çarpması ile kötü sonuçlara neden olmamak için kendinizi yüksek faktörlü güneş kremleri ile korumalı, mutlaka açık renk kıyafetler giymeli, yanınızda daima soğuk su bulundurmalısınız.

gunes

4) Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi vakalarının özellikle yaz ayları boyunca daha sık görüldüğü saptanmıştır. Aşırı sıcağa maruz kalan yiyecekleri fark etmeyerek yediğinizde vücudunuzu birçok bakteri ile buluşturup hasta ediyor olabilirsiniz. Bunun için özellikle dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman satılan yiyeceklerin saklanma koşullarına dikkat edin. Buzdolabında olmayan ya da güneş altında kalmış yiyecekleri kesinlikle tercih etmeyin.

havuz

5) Havuz Enfeksiyonları

Yaz mevsimi demek, bolca yüzmek demektir; ancak birçok insanın yaz aylarında havuzlardan çeşitli enfeksiyonlar kaptığını unutmamalısınız. Size çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için yüzmeyin demeyeceğiz elbette; ama yüzeceğiniz bölgeye kesinlikle dikkat etmelisiniz. Havuz yerine deniz tercih etmelisiniz. Yok ben illa ki havuz isterim, diyorsanız girmek istediğiniz havuzun temizlik sertifikası olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda su yutmamaya ve bone kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece yaz boyunca mutlu kalabilirsiniz.