Yeme Bozukluğu Anoreksiya Hakkında 8 Bilgi

İstenilen kıyafete sığma arzusu, toplumun dayattığı güzellik algıları, daha sağlıklı olma tutkusu derken birçok insan iddialı diyetler uygulamaya başlıyor. Sağlıklı bir bedene ve fit bir görünüme sahip olmak elbette ki güzel ve değerli; ancak bunlara sahip olurken hastalıklara davetiye çıkarmamak da bir o kadar önemli.

Anoreksiya, çağımızın önemli hastalıklarından biri; ancak herkes bu hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Gelin, onu daha yakından tanıyıp çevremizde ya da kendimizde görülen belirtiler varsa hemen müdahale edelim.

 • Anoreksiya Nedir?

Zayıf bir bedene sahip olma arzusu ile başlayan anoreksiya, kilo almaktan ölesiye korku duymak ile devam eden ölümcül bir hastalıktır. Kısa zaman içerisinde bedende, beyinde birtakım bozukluklar ve kadınlarda adet kesilmesi görülebilir.

 • Daha Çok Kimlerde Görülür?

Genellikle genç kızlarda, erkeklere göre daha fazla görülmekte, 13-20 yaşları arasında başlamaktadır. Yoğun psikolojik sorunlar yaşayanlar ise anoreksiya hastalığına daha eğilimlidir.

 • Görülen Diğer Hastalıklara göre Yeri Nedir?
  Gençler arasında en sık görünen 3. kronik hastalıktır. Durumun ciddiyetinin, sandığımızdan da fazla olduğu söylenebilmektedir.
   

4) Belirtileri Nelerdir?

-Anoreksiya hastalığına yakalanmış kişi, ideal bir zayıflığa sahip olmasına rağmen zayıflığını kabul etmeyip katı diyet ve egzersiz programları uygulamaya devam eder.
-Çarpıcı bir kilo kaybı yaşar ve gün içerisinde sık sık tartılıp bu durumdan hoşnut olur. Küçücük bir kilo artışı onlar için büyük bir endişe nedenidir.

-Yemek yemese dahi etrafına yemek yediğine dair yalanlar söyler ve yine kendisi yemese de sürekli yemek tarifleri toplayıp uygulamayı hobi haline getirir.

-Sıkı bir diyet uygulamasına rağmen ek olarak zayıflama ilaçları gibi kimyasallardan da destek almaktan kaçınmaz.

-Aç olsalar dahi toplum içerisinde tokmuş gibi küçük porsiyonlar tüketir ve genelde yemekten sonra mide bulantısı veya şişlik hissederler.

 

 • Sebepleri Nelerdir?

Anoreksiya sebepleri; biyolojik, psikolojik ve çevresel olarak 3 başlıkta incelenebilmektedir.

 

 • Biyolojik Sebepler
  Anoreksiya hastalığına sebep olan genetik özellikler kesin değildir, ancak bazı genetik özelliklerin insanları bu hastalığa karşı daha savunmasız hale getirdiği söylenebilir. Öyle ki anoreksiya hastalığına yakalanan kişinin mükemmeliyetçilik gibi karakter özellikleri, genetik eğilimler ile dolaylı olarak ilişkilendirilebilmektedir.
 • Psikolojik Sebepler

Kişinin bazı duygusal özellikleri anoreksiyanın gelişimine etki edebilir.

Kişi, eğer ki hayatının zor bir döneminde depresif özelliklere sahip ise anoreksiya hastalığına yakalanma riski çok daha fazladır.

 • Çevresel Sebepler
  0 bedenli kıyafetlere girme yarışı, toplumun dayattığı güzellik algısı, çok zayıf olmanın “moda” hatta avantaj haline getirilmesi, insanları bu hastalığın kıyısına çok daha kolay itmeye başlamıştır.

Anoreksiya hastalığı hakkındaki bu genel bilgilere dikkat etmeli, yakınımızda ya da kendimizde herhangi bir belirtiye rastlıyorsak profesyonel bir yardım almakta gecikmemeliyiz.
Unutmayın, fit bir görünüm ve çeşit çeşit kıyafetler elbette güzeldir; ancak ruh ve beden sağlığınızdan asla değerli değildir.